15 yıldan beri cüzzamlılara hayat veriyor, genç kızlara biçki dikiş öğretiyor

 

Örgütçülüğe adanmış 40 yıllık ömür: Neriman Kültür

28.07.2003
Yazı Boyutu:  
TAD'ın birçok şubesine kuruculuk yapan Cüzzamla Savaş Derneği'nin 15 yıllık Şube Başkanı Kültür'ü arkadaşları törenle onurlandırdı
Tamı tamına ömrünün kırk yılını sivil toplum örgütlenmesine harcamış O... Son 15 yılını ise sürekli toplum dışına itilen cüzzamlı" dediğimiz, Lepralı hastalara...
İzmir'de kadın örgütlerinin "anne" diyerek baştacı ettiği Türk Anneler Derneği'nin birçok şubesinin kurucusu ve Cüzzamla Savaş Derneği'nin Şube Başkanı Neriman Kültür, örgütcülüğünde ki 40. yılın onurunu dostlarıyla paylaştı.
Kadın ve çocuklara hizmet için yarım asrı bulan özveriyle sürdürdüğü çalışmaları arasında Cüzzamla Savaş Derneği'nin en dikkat çekici olduğunu belirten Kültür, "Çünkü Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr Türkan Saylan tarafından İstanbul'da kurulan Cüzzamla Savaş Derneği'nin tek şubesi İzmir'dedir" dedi.
Başkanları için düzenlenen yemeğin tüm organizasyonunu üstlenen Cüzzamla Savaş Derneği yöneticilerinden Nilgün Özdil, Neriman Kültür'ün, Türkan Saylan'ın ricasıyla 15 yıl önce kurduğu Dernek aracılığıyla, İzmir'de sayıları 400'den 100'e inen Lapralı hastalara yılmadan hizmet verdiğini söyledi. İnsanların yüzlerine bakmaya bile dayanamadığı, gelir düzeyi son derece düşük toplumun dışladığı bu hastalara, Neriman Kültür'ün hep sevgiyle yaklaştığını anlatan Özdil, dernek olarak amaçlarının bu kişileri yalnızlıktan kurtarıp, topluma kazandırmak olduğunu söyledi.
Türk Anneler Derneği İzmir Şube Başkanı Yıldız Atakan'da yaptığı konuşmada, bir sivil toplum örgütünü 40 yıl yönetip yürütebilmenin bir zanaat ve sanat işi olduğunu belirterek, bu özveriyi ve olgunluğu gösteren Kültür'ü TAD adına kutlarken, Genel Başkanları Gül Baysal'ın mesajını iletti. Baysal mesajında özetle şöyle dedi:
"Gönüllü ordusunun birer neferi olan bizler, bu güzel vatana hizmeti ibadet kabul ettiğimiz için gururluyuz. Yetiştireceğimiz çoçuklarımızın körpe beyinlerine, Atatürk ilke ve inkilaplarına, onun yaktığı meşalenin aydınlattığı yolda yürümeleriyle yükümlü olduğumuzun bilincindeyiz. İşte siz değerli kardeşlerimiz olarak onlardan birisiniz. Bu yollarda beraber yürüdük ve bugünlere gelen siz sevgi, saygıyla anılmayı kat kat hak ettiniz."
Eski bir meslek öğretmeni olan Kültür, biçki dikiş konusunda mesleki yaşamı boyunca geliştirdiği kendine özgü pratik bir yöntemi kadın ve genç kızlara aktarmakla tanınıyor.
Geçtiğimiz aylarda yaşadığı bir olay Kültür'ü oldukça üzmüş. Neriman Kültür, örgütçülüğünden arta kalan zamanını genç kız ve kadınlara pratik biçki dikiş kursu vererek, onları meslek sahibi yapmak ve ev ekonomilerine katkı sağlamalarını amaçlayarak gönüllü eğitmenlik için Halk Eğitim Müdürlüğü'ne başvurmuş. Yılların eğitimcisi Müdürlüğün; "Yaşlı olmanız nedeniyle eğitmenlik yapamazsınız".yanıtı üzerine yıkılmış ama yılmamış.
Muhtarlıkların ve sivil toplum örgütlerinin açtığı kurslarda, şimdi onlarca genç kız ve kadına el işi, biçki dikiş, nakış öğretiyor, yılların deneyimiyle kazandığı hünerlerini büyük bir zevkle aktarıyor.
Neriman Kültür, şimdi çok mutlu, bir koltuğa birkaç karpuz yerleştirmek onu yormuyor, aksine onu daha da dinç kılıyor.

 

<

Üye OlÜye Girişi