15'inci Kadın Kadına Öykü Yarışması’na başvurular başladı

 

Bu yıl ki Kadın Kadına Öykü Yarışması “Geleceği Hatırla!” temasıyla düzenleniyor.

20.11.2019
Yazı Boyutu:  
Yarışma, lezbiyen ve biseksüel kadınların yanı sıra kendini bu kimliklerden farklı tanımlayanların, queer’lerin, kimliksizlerin öykülerine de açık.

Başvuruların 1 Mart 2020’ye kadar devam edeceği yarışmanın bu yılki teması, “Geleceği Hatırla!”

Jüride Aslı Solakoğlu, Aylime Aslı Demir, Belma Fırat, Burcu Ersoy, Burcu Baba, Ebru Nihan Celkan, Karin Karakaşlı, Pelin Buzluk ve Süreyya Karacabey var.

Kaos GL’nin yarışmaya dair çağrısı şöyle:

“Ortak mekânlarımız olmadan kimliklerimizi var eden belleğe sahip olmamız mümkün mü? Erkeklere ait mekânların çokluğu ve bu mekânlarda kurulan eril tarihin hâkimiyeti karşısında lezbiyenler, biseksüel kadınlar* olarak sahip olduğumuz mekânlar sınırlı. Bu durum başka sorulara eklemlendi zihinlerimizde ve bir niyete dönüştü.

Mesela bu mekân eksikliğini öykülerimizle yaratacağımız “sözel mekan”larla kapatmayı denesek? Acaba yaratacağımız bu sözel mekânların içinden kadın kadına aşkımızın “tarihini” şimdiye göre “çoktan olmuş olandan” yola çıkarak yazmak yerine “olmuş olmasını istediğimiz” şekilde yeniden kurmak için geçmişimizi hayal edebilir miyiz?

Acaba olmasını istediğimiz geçmişimizin geleceği’ni hatırlayabilir miyiz ve kadınları seven kadınların öyküleri ortak belleğimizi kurmanın bir aracı olabilir mi? Belki gelecekteki öykü mekânlarımıza gidip tarihimizi yeniden yazarız. Böylece belleğin ve hatırlamanın birarada olmamızı güçlendiren, sevinçli karşılaşmalarımızı çoğaltan yollarını keşfederiz bu yıl öykülerle.

Geleceği yalnızca kaygı duygusuyla duyumsayabildiğimiz şu günlerde biz “Geleceği Hatırla!” diyerek kadın kadına aşkın neşe ve sevincini, arzuladığımız geçmiş ve gelecekten bugüne taşıyacak öykülerinizi bekliyoruz.” (Gazete Karınca)

Üye OlÜye Girişi