16 yaşındaki ünlü aktivist BM Zirvesi'nde hesap sordu

 

BM İklim Değişikliği Zirvesi'nde konuşan iklim aktivisti 16 yaşındaki Greta Thunberg "İnsanlar ölüyor siz sonsuz ekonomik büyüme masalları anlatıyorsunuz!" diyerek ülke liderlerini sert bir dille eleştirdi. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 5 ülkeyi BM'ye şikayet etti

24.09.2019
Yazı Boyutu:  
ABD’de düzenlenen Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu’nun ilk günü İklim Değişikliği Zirvesi ile başladı. İklim aktivisti İsveçli Greta Thunberg de zirvede bir konuşma yaptı. Thunberg’in de aralarında bulunduğu 16 çocuk içerisinde Türkiye’nin de yer aldığı 5 ülkeyi BM’ye şikayet etti. Genç iklim aktivistlerinin şikayet ettiği diğer ülkeler Fransa, Almanya, Brezilya ve Arjantin.

“İnsanlar ölüyor siz sonsuz ekonomik büyüme masalları anlatıyorsunuz!”

İngiltere’den fosil yakıt kullanmadan yelkenli tekneyle Atlantik Okyanusu’nu geçerek New York’a gelen ve İklim Zirvesi’ne katılan Greta Thunberg yaptığı konuşmayla ülke liderlerini sert bir dille eleştirdi. Thunberg’in konuşması şu şekilde:

Benim burada olmamam gerek, okyanusun ötesinde okulda olmam gerek. Sizler ne cesaretle bizden umut bekliyorsunuz. Boş sözlerinizle çocukluğumu ve hayallerimi çaldınız. Ben yine de şanslı çocuklardan biriyim. İnsanlar ölüyor, ekosistemimiz çöküyor, kitlesel yok oluşla karşı karşıyayız ama siz para ve sonsuz ekonomik büyüme masallarından bahsediyorsunuz. Bu ne cüret! Buruya gelip her şeyi yaptığınızı söylüyorsunuz. Gerçekten durumun ciddiyetini anlıyorsanız ve halen harekete geçmiyorsanız bu şeytan olduğunuzu gösterir ama buna inanmak istemiyorum… Bizi hayal kırıklığına uğratıyorsunuz ama gençler artık sizin ihanetinizin farkına vardı. Gelecek nesillerin gözü sizin üstünüzde olacak.

Sendika.Org

Üye OlÜye Girişi