18 milyon öğrenci, 1 milyon öğretmen bugün ders başı yaptı

 

Yaz tatilinin ardından 18 milyonun üzerinde öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmen için 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk ders zili bugün çaldı. Ancak okullarda yeni eğitim - öğretim yılı için hazırlıklar hâlâ tamamlanamadı.

09.09.2019
Yazı Boyutu:  
2019-2020 eğitim öğretim yılı içerisinde ilk ders zili bu sabah çaldı. 2019-2020 eğitim öğretim yılı içerisinde ilk dönem 17 Ocak 2020 Cuma günü sona erecek. İkinci dönem ise 3 Şubat 2020 tarihinde başlayıp 19 Haziran 2020 tarihinde sona erecek.

GOOGLE'DAN OKULUN İLK GÜNÜ SÜRPRİZİ

Okulun ilk günü Google tarafından doodle oldu. Milyonlarca öğrenci bugün ders başı yapacak. Uzun süren yaz tatilinin ardından yeni eğitim öğretim yılında öğrenciler arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşayacak. Dünyaca ünlü arama motoru Google, okulun ilk gününde tasarladığı doodle'ı ana sayfasına taşıdı. 

İlk ara tatil 17-24 Kasım tarihleri arasında olacak. İkinci ara tatil ise 4-12 Nisan tarihleri arasında olacak.

İKİNCİ DÖNEM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

9 Eylül'de başlayan birinci dönem 17 Ocak'ta sona erecek. İkinci dönem 3 Şubat'ta başlayacak. 19 Haziran 2020'de ise okullar kapanacak. Yaz tatili 11 haftalık olacak.

OKULLARIN FİZİKSEL ALT YAPISI VE ÖĞRETMEN SORUNU ÇÖZÜLEMEDİ

Eğitim uzmanı Ali Taştan, Birgün'den Meral Danyıldız'a yaptığı açıklamada okulların fiziksel alt yapısının ve öğretmen sorununun hâlâ çözülemediğine dikkat çekti. Taştan, şunları kaydetti: “Okulların fiziksel alt yapısı eğitim öğretime başlamaya hazır değil. Okullar boya, badana ve temizlik noktasında tamamlanmadı. Çocuklar hazır olmayan okullara gidecekler. İkincisi, yaklaşık 80 bin norm kadroda öğretmen açığı var. Birçok öğrenci yeni yıla öğretmensiz başlayacak. Bakan Ziya Selçuk sürekli devlet okullarına ‘Para toplamayın’ dese de müdürler para toplamaya devam ediyor. Çünkü bakanlık herhangi bir bütçe göndermiyor.”

Taştan, şöyle devam etti: “Özel okullara gönderdikleri parayı devlet okullarındaki öğrenci başına verseler, okullar birçok

problemle baş edebilecek duruma gelebilir. Bunun yanı sıra liselere geçen çocukların bir kısmı hala açıkta. Özellikle kapanan temel liselerden ayrılan çocuklar da açıkta. Ya da zorunlu olarak özel veya açık liseye gitmek durumunda kaldılar. Lise düzeyinde imam hatip liseleri boş, Anadolu ve diğer lise türleri tıka basa dolu. Bu da ikili eğitim problemini doğuruyor. Önümüzdeki yıl daha da artacak bir sorun bu. Çünkü gelecek yıl 1 milyon 750 bin civarında çocuk okullaşacak ve bu oran yüzde 54 civarında artış gösterecek. Bundan dolayı da derslik ihtiyacı tekrar ortaya çıkacak. İkili eğitimden tekli eğitime geçiş hayalleri de suya düşecek.”

GÜVENLİK SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ise tüm öğrencilerin eşit, ulaşılabilir, nitelikli, ücretsiz eğitimden yararlanmasını sağlayacak bütçe planlaması yapılması gerektiğine dikkat çekti. Diyanet, dini vakıf ve dernekler ile yapılan protokollerin sonlanması gerektiğinin altını çizen Aytekin Aydoğan, “Tüm öğrencilerimizin eğitim hakkı uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmıştır. Öğrencilerimizin eğitim hakkını tam ve baskı altında kalmadan kullanması gerekir. Öğrencilerimizi çırak olmaya özendiren politikalardan vazgeçilmelidir. Anadolu liselerinde ikili eğitimden kaynaklı oluşabilecek güvenlik, sağlık, beslenme gibi sorunlara yönelik MEB önlem ve çözümler üretmelidir. Güvenlik sorununun çözümü için ücretsiz servis başta olmak üzere acil adımlar atılmalıdır” dedi.

Aydoğan, sözlerini şöyle noktaladı: “MEB, öğrencilerin taleplerini toplamalı, okul gereksinimini belirlemeli ve bu gereksinimi karşılayacak önlemleri ‘Her öğrencinin istediği okulda eğitim alma hakkı vardır’ ilkesini gözeterek yaşama geçirmelidir. Proje okulları uygulaması sonlandırılmalıdır.”

Üye OlÜye Girişi