18 yaş altı ile 65 yaş üstüne şartlı sokağa çıkma izni

 

Erdoğan, 65 yaş ve üstü yurttaşların haftanın her gün saat 10.00 ile 20.00 arasında, 18 yaş altındakilerin ise ebeveynleriyle sokağa çıkabileceklerini, lokanta, kafe ve restoranların ise 24.00'e kadar açık kalacağını açıkladı.

9.06.2020
Yazı Boyutu:  
Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bugün AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı 3 saat sürdü.Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Recep Tayyip Erdoğan, 65 yaş ve üstü yurttaşların haftanın her gün saat 10.00 ile 20.00 arasında dışarı çıkabileceklerini söyledi.

Erdoğan ayrıca, "18 yaş altı ile ilgili kısıtlama, küçüklerin ebeveynlerinin refakatinde olmaları şartıyla tümüyle kalkmıştır" dedi.

SİNEMA VE TİYATROLAR 1 TEMMUZ'DA AÇILACAK

"Sinema, tiyatro, gösteri merkezi gibi işletmeler 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara göre faaliyete geçebilecektir" diyen Erdoğan, "Nikah salonları 15 Haziran'dan, düğün salonları ise 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayacaktır" ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin kapanış saatinin 22.00'den 24.00'e uzatıldığını duyurdu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Uzun bir aradan sonra yüz yüze gerçekleştirdiğimiz Kabine toplantımız az önce sona erdi. Toplantımızda normalleşme takvimi sürecinde attığımız adımların değerlendirmesini yaptık.

Toplantımızda normalleşme takvimi çerçevesinde attığımız adımların çok yönlü değerlendirmesini yaptık. Özellikle Avrupa ile karşılaştırdığında en az kısıtlama, can kaybıyla atlattığımız bir gerçektir. Bu musibetin kökü tamamen kazınana kadar hayatımızı maske, mesafe, temizlik ilkeleri çerçevesinde düzenlememiz gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Yeni normal dediğimiz düzenin bir süre daha devam edeceği gerçeğine kendimizi alıştırmalıyız. Hamdolsun hastane, ilaç, maske, solunum cihazına kadar bu mücadeleyi yürütmek için ihtiyaç duyduğumuz her türlü imkana sahibiz.YENİ KARARLAR

Bu haftadaki toplantımızda aldığımız kararlar şu şekilde:
  • Yeni normal dediğimiz düzenin bir süre daha devam edeceği gerçeğine kendimizi alıştırmalıyız.
  • Bu musibetin kökü tamamen kazınana kadar hayatımızı maske, mesafe ve temizlik ilkeleri çerçevesinde düzenlememiz gerekiyor.
  • Lokanta, kafe, kıraathane gibi işletmelerin kapanış saati 22.00'den 24.00'e uzatılmıştır.
  • 65 yaş üstü vatandaşlarımız her gün saat 10.00 ile 20.00 arasında dışarı çıkabilecek.
  • 18 yaş altı ile ilgili kısıtlama, küçüklerin ebeveynlerinin refakatinde olmaları şartıyla tümüyle kalkmıştır.
  • Sinema, tiyatro, gösteri merkezi gibi işletmeler 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara göre faaliyete geçebilecektir.
  • Nikah salonları 15 Haziran'dan, düğün salonları ise 1 Temmuz'dan itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayacaktır.
Aldığımız kararların milletimize faydalı olmasını istiyoruz. (AJANSLAR)Üye OlÜye Girişi