18 yaşındaki adaylar sandıktan çıkamadı

 

Yeni Yasama döneminde Meclis'in en yaşlı milletvekili CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal olurken, ilk kez seçilme hakkı tanınan 18 yaşındaki adaylardan hiçbiri milletvekili seçilemedi.

25.06.2018
Yazı Boyutu:  
Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Türkiye dün sandık başına gitti.

Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için Türkiye bugün sandık başına gitti. 79 yaşındaki CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CHP'den parlamentoya girmeye hak kazandı.

 Böylece Baykal, 27. Dönem'de TBMM'nin en yaşlı vekili oldu. AK Parti Kocaeli Milletvekili adayı Elif Nur Bayram ve CHP Antalya Milletvekili adayı İsmail Hakkı Gül, parlamentoya girmeye hak kazansaydı TBMM'nin en genç Milletvekilleri olacaklardı. Resmi olmayan kayıtlara göre; CHP Antalya'dan 5 Milletvekili; AK Parti ise Kocaeli'den 7 Milletvekili çıkarıyor. Bu durumda 11'inci sıradan aday Elif Nur Bayram, 16'ncı sıradan aday İsmail Hakkı Gül ve 10'uncu sıradan aday Veli Oğuzhan Öztürk parlamentoya giremedi

79 yaşındaki CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CHP'den parlamentoya girmeye hak kazandı. Böylece Baykal, 27. Dönem'de TBMM'nin en yaşlı vekili oldu.

Hükümetin seçilme yaşını 25 yaşından 18'e düşürmesiyle AK Parti, CHP ve MHP Milletvekili listesine 18 yaşında üç aday eklemişti. AK Parti Kocaeli Milletvekili adayı 18 yaşındaki Elif Nur Bayram 11'inci sıradan; CHP Antalya Milletvekili adayı 18 yaşındaki İsmail Hakkı Gül 16'ncı sıradan; MHP Kayseri Milletvekili adayı 18 yaşındaki Veli Oğuzhan Öztürk ise 10'uncu sıradan aday olmuştu. 

AK Parti Kocaeli Milletvekili adayı Elif Nur Bayram, CHP Antalya Milletvekili adayı İsmail Hakkı Gül ve MHP Kayseri Milletvekili adayı Veli Oğuzhan Öztürk, parlamentoya girmeye hak kazansaydı TBMM'nin en genç Milletvekilleri olacaklardı.

Resmi olmayan kayıtlara göre; CHP Antalya'dan 5 Milletvekili; AK Parti Kocaeli'den 7 Milletvekili; MHP ise Kayseri'den 2 Milletvekili çıkarıyor. Bu durumda 11'inci sıradan aday Elif Nur Bayram, 16'ncı sıradan aday İsmail Hakkı Gül ve 10'uncu sıradan aday Veli Oğuzhan Öztürk parlamentoya giremiyor. (HABERTÜRK)

Üye OlÜye Girişi