1845 kişi Cumhurbaşkanı'na hakaretten yargılanacak

 

Van'da sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ettikleri iddiasıyla gözaltına alınan iki kişi tutuklanırken, aynı suçtan kovuşturulacakların sayısı 1845'e çıktı

06.01.2017
Yazı Boyutu:  
Van'da sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanı'na hakaret ettikleri suçlamasıyla gözaltına alınan iki kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Söz konusu 2 kişinin, Van Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele, İstihbarat ve Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin ortak çalışmasıyla, sosyal medya adresleri üzerinden "Cumhurbaşkanı ve devlet büyüklerine hakaret ettiklerinin” tespit edildiği kaydedildi.

Gözaltına alınan 2 şüpheli emniyetteki ifadelerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

1845 DOSYA İLE İLGİLİ KOVUŞTURMA KARARI

"Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla yargılanan bir kişi bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası alabiliyor. 299'uncu maddeye göre suçun kasten işlenmesi durumunda verilecek ceza altıda biri oranında artırılabiliyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Mart ayında 2016 Yılı Bütçe Kanun Tasarısı görüşmelerinde yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanına hakaretle" ilgili Adalet Bakanlığı'nın bin 845 dosya ile ilgili kovuşturma kararı verdiğini belirtmişti.

Türkiye'de Anayasa Mahkemesi, geçen ay “T.C. Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun 299'uncu maddesinin iptalini oy birliğiyle reddetmişti.

Son olarak gazeteci Hüsnü Mahalli sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarda "Kurul halinde çalışan kamu görevlilerine, görevlerinden dolayı hakaret" ve "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

ERDOĞAN, BİR KEREYE MAHSUS HAKARET DAVALARINI  GERİ ÇEKMİŞTİ

Geçen yıl 30 Temmuz'da Beştepe Kongre Kültür Merkezi açılışı ve Şehitleri Anma programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şimdiye kadar açtığı hakaret davalarıyla ilgili olarak "Bir kereye mahsus olarak ben davaları geri çekiyorum ve affediyorum" açıklamasını yaptı.

(Deutsche Welle Türkçe)


Üye OlÜye Girişi