20 kadın sanatçıdan 'Kadınlar Yaşasın' sergisi

 

Yaşamın her alanında şiddete, cinsel istismara ve baskıya maruz bırakılmış kadınların hikayelerinin 20 kadın sanatçının eserleriyle anlatılacağı “Kadınlar Yaşasın Diye” isimli serginin geliri şiddet gören kadınlar için harcanacak.

14.01.2019
Yazı Boyutu:  
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve kadın sanatçılar, yaşamın her alanında şiddete, cinsel istismara ve baskıya maruz bırakılan kadınların öykülerini 13- 15 Ocak tarihleri arasında açılan sergiyle anlatıyor.20 kadın sanatçının eserlerinin yer aldığı ‘Kadınlar Yaşasın Diye’ isimli sergi,  13  Ocak Pazar günü İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki KargART’ta açıldı.

15 Ocak’a kadar açık kalacak sergide yer alan kadın sanatçıların farklı tarihlerde yaptıkları eserler sergileniyor.

Sergiden elde edilen gelirin ise kadınlara yönelik çalışmalarda kullanılacağı bildirildi.

Sergide eserlerinin yer aydığı sanatçılar adına Beyza Boynudelik imzasıyla yayınlanan metinde, şu ifadelere yer verildi:

“Bu dayanışma sergisiyle evde sokakta yaşamın her alanında şiddete, cinsel istismara, baskıya maruz kalmış kadınların hikayelerini 20 kadın sanatçının eserleriyle anlatıyoruz. Türkiye’de her gün kadınlar öldürülüyor, kadınların sesi her gün ölümle kesiliyor. 2018 yılında 440 kadın öldürüldü ancak Türkiye’de kadınlar şimdiye dek hiç olmadıkları kadar canlı bir biçimde buna karşı mücadele ediyor. Dünyanın dört bir yanından kadın cinayetlerine, kadına yönelik şiddete karşı mücadele de giderek artıyor. Biz istiyoruz ki tek kadın dahi öldürülmesin. Şiddete, baskıya maruz kalmasın. Eşit ve özgürce hayatını sürdürebilsin. Bu bağlamda tüm kadınlar için hak arayışımızı bu kez sanatla yapıyoruz. Çalışmalarımıza devam ederken mücadelemize destek olmak isteyenler bu sergide alacağınız her bir eser ile sürdürdüğümüz çalışmalara, kadınların yaşaması için verdiğimiz mücadeleye maddi katkı sağlamış olacaksınız. Eşit ve özgür yarınlar ve temennisiyle.” (Karınca)


Üye OlÜye Girişi