20 ülkeden 22 temsilci  seçimler için Türkiye'ye geldi

 

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, 31 Mart günü yapılacak yerel seçimleri izlemek için 20 ülkeden 22 üyeyi Türkiye’ye gönderdi.

30.03.2019
Yazı Boyutu:  
İngiliz Andrew Dawson başkanlığındaki heyetin bir bölümü, dün ve bugün Ankara’da siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve medya kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi.

Heyet üyeleri ayrıca, Ankara’daki bazı yabancı misyon şefleri ve devlet kuruluşlarının temsilcileriyle görüştü.

Heyet üyeleri, pazar günü başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere yurdun dört bir yanında kurulacak seçim bürolarında oy verme ve oy sayma işlemi sırasında gözlemlerde bulunacak.

Heyet Başkanı, pazartesi günü seçimlerle ilgili görüşlerini aktarmak üzere Ankara’da bir basın toplantısı düzenleyecek.

Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerde hukuk reformlarını inceleyen Venedik Komisyonu, daha önce 24 

Haziran seçimleri ile ilgili hazırladığı raporda Türkiye’de seçimlerden hemen önce seçim yasasında değişikliğe gidilmesinin uluslararası standartlara aykırı olduğunu bildirmişti.

YSK'nın yapısı tarafsız olmalı

Türkiye’ye tavsiyelerin de yapıldığı açıklamada, Yüksek Seçim Kurulu’nun yapısının tarafsız olmasının sağlanması istenmişti.

Bu raporda, güvenlik güçlerinin oy kullanılan sandıkların bulunduğu yerlere girmesiyle ilgili kuralların gözden geçirilmesi, güvenlik gerekçesiyle sandıkların yerlerinin değiştirilmesiyle ilgili açık ve kesin kriterlerin belirlenmesi istenirken, oy pusulalarında sandık kurulu mührü 
taşıması uygulamasının teşvik edilmesi çağrısı yapılmıştı.

Üye Ol



Üye Girişi