2017 yılında haftada bir gazeteci tutuklandı

 

Türkiye Gazeteciler Sendikası, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde ‘2017 Yılı Basın Hak İhlali Raporu’nu açıkladı.

10.01.2018
Yazı Boyutu:  
Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın (TGS)  ‘2017 Yılı Basın Hak İhlali Raporu’nda OHAL KHK'leriyle basın kuruluşlarının kapatılarak mal varlıklarına el konulduğu belirtilerek KHK’larla çok sayıda gazetecinin de işini kaybettiği kaydedildi.TGS'nin raporunda, “Gazeteciler yıl boyunca adliye koridorlarını aşındırdı. Yıl içinde yargılanan gazetecilerin bir kısmı hapis cezası, bir kısmı ise para cezası aldı” dendi.

Raporda gazetecilere baskılar madde madde sıralandı:
  • Türkiye’de şu an 165 gazeteci tutuklu bulunuyor.
  • 189 gazeteci hakkında dava açıldı.
  • 187 gazeteci gözaltına alındı, 58 gazeteci tutuklandı, 15 gazeteci serbest bırakıldı.
  • Gazetecilerin çoğu ya haber takibi sırasında ya da ihbar üzerine evine yapılan baskınla gözaltına alındı.
  • 81 gazeteciye para ve hapis cezası verildi. Cezaların toplamı 183 yıl dört ay 18 gün hapis ve toplam 333 bin 120 lira.
  •  373 gazeteci hakim karşısına çıktı.
  • Bir gazeteci öldürüldü, bir gazeteci ölümle, bir gazeteci de silahla tehdit edildi. 18 gazeteci haber yaparken saldırıya uğradı.
  • KHK’larla 35 basın kuruluşu kapatıldı. Önceki yıl kapatılan basın yayın kuruluşların mal varlıkları TMSF tarafından satışa çıkarıldı.
  • Üç kanal TÜRKSAT’tan çıkarıldı, beş kanalın lisansı iptal edildi, 37 basın yayın kuruluşunun internet siteleri erişime engellendi. (Bu rapor açıklanırken dört site daha sansürlendi.)
  • Beş gazeteci sınırdışı edildi, 25’i işten atıldı, 100 gazetecinin basın kartı iptal edildi.

BASIN MESLEK ÖRGÜTLERİ: GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR

Öteyandan  basın meslek örgütleri  Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yaptıkları açıklamalarda, bugünün bayram değil, gazetecilerin sorunlarını dile getirdikleri bir gün olduğunu vurguladılar.

 Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto  gazetecilerin temel sorunun işsizlik olduğunu ifade ederek "Biz 10 Ocak’da iktidara ve muhalefet partilerine, ‘basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü önündeki engelleri kaldırın, gazetecilerin özgür kalmasını sağlayın, gazetecilik mesleğini suç gören anlayıştan vazgeçin’ çağrısını yapıyoruz” dedi.

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde tutuklu gazetecileri destek vermek için bugün Silivri’de toplanıyor. Silivri Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merrkezi’nde saat 11.00’de yapılacak etkinlikte basına karşı giderek ağırlaşan baskılara dikkat çekilecek.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Diyarbakır Temsilciliğinde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle dün basın açıklaması yapıldı. TGS Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral, “10 Ocak, ancak tüm meslektaslarımız özgür kalıncaya, sendikalı oluncaya kadar ve güvenceli çalışmaya başladıkları zaman bayram olacaktır” dedi.Üye OlÜye Girişi