2019 Kainat Güzeli seçilen aktivist Tunzi'den anlamlı mesaj

 

Bu yıl ABD’nin Atlanta kentinde düzenlenen Miss Universe 2019 yarışmasının galibi Güney Afrikalı model Zozibini Tunzi oldu.

09.12.2019
Yazı Boyutu:  
Miss Universe tacını bu yıl Güney Afrika'dan Zozibini Tunzi taktı. Tplam olarak 90 ülkenin temsilci gönderdiği 2019 Kainat Güzeli Yarışması'nda birinci seçilen Güney Afirika güzeli Tunzi, tacını aldıktan sonra dikkat çeken bir açıklama yapan Miss Universe yapısı altında başarı elde eden üçüncü Güney Afrikalı kadın. 2019 Kainat Güzeli seçilen Zozibini Tunzi, modellik kariyerinin yanı sıra cinsiyete bağlı şiddete karşı sıkı bir aktivist olarak biliniyor.Zozibini Tunzi’nin tacını aldıktan sonra ilk cümleleri şöyle oldu: “Benim gibi görünen, benim ten rengimde ve saç şeklimde bir kadının güzel sayılmayacağı bir dünyada büyüdüm. Bugün bunun durmasının vakti geldi. Çocukların bana baktığında kendi yüzlerinin bana yansıdığını görmelerini istiyorum"

26 yaşındaki Zozibini Tunzi, Miss Universe çatısı altında derece alan üçüncü kadın. Daha önce 1978 yılında Güney Afrikalı gazeteci Margaret Gardiner yarışmayı kazanan ilk Güney Afrikalı kadın olmuştu. 

2017 yılında ise Sedgefield’tan Demi Leigh Nel Peters Kainat Güzeli seçilmişti. Modellik kariyerinin yanı sıra Tunzi, cinsiyete bağlı şiddete karşı sıkı bir aktivist olarak biliniyor. Tam bir kitap kurdu olarak tanımlanan Zozibini Tunzi’nin en büyük hobisi kitap okumak.  2019 Kainat Güzeli Zozibini Tunzi büyükannesinden ilham aldığını söylüyor. Miss Universe 2019’un birincisi Tunzi, mutluluğunu diğer iki rakibiyle paylaştı. Yarışmada ikincilik ödülü Puerto Rico  üçüncülük ise Meksika’ya gitti. Üçüncülük kazanan Meksika'dan Sofia Arag?nYarışmada ikincilik ödülü kazanan Puerto Rico'lu yarışmacı Madison AndersonYarışmada ABD'yi temsil eden güzel Cheslie Kryst, bikini defilesinde. Bu yıl ABD’nin Atlanta kentinde düzenlenen 2019 Kainat Güzeli (Miss Universe 2019)  yarışmasının katılımcılarından Perulu güzel  Kelin Rivera.Endonezyalı yarışmacı Frederika  Cull. 2019 Kainat Güzeli Yarışması'na toplam olarak 90 ülkeden güzel yarışmacılar katıldı. 
(© REUTERS / ELIJAH NOUVELAGE)

Üye OlÜye Girişi