23 Haziran ateşi DSP'yi eritiyor

 

23 Haziran İstanbul seçiminde Ekrem İmamoğlu'nun desteklenmesine karşı çıkan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal'ı "şahsi menfaatlerine göre karar almakla" suçlayan iki genel başkan yardımcısı ile Muammer Aydın partideki görevlerini bıraktı.

30.06.2019
Yazı Boyutu:  
31 Mart seçimlerinde DSP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan ancak 23 Haziran seçiminde adaylıktan çekilen DSP’li Muammer Aydın, partisindeki genel başkan yardımcılığı ve başkanlar kurulu üyeliğinden istifa etti. 

Muaamer Aydın, Önder AEksakal'ı suçladı

Muammer Aydın ayrıca, DSP Genel Başkan Yardımcıları Erdinç Özdil, ve Hasan Uğurtürk de görevlerini bıraktıklarını açıkladı.  Aydın, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ı şahsi menfaate dayalı kararlar almakla suçladı.

KAMUOYUNA

DSP ‘DEKİ GENEL BAŞKAN YARDIMCILIĞI VE BAŞKANLAR KURULU ÜYELİĞİNDEN İSTİFA EDİYORUM.
SİYASET İLKE VE DOĞRULTU TUTARLILIĞI GEREKTİRİR
Saygılarımla
30.Haziran.2019
Av.Muammer Aydın
DSP PARTİ MECLİSİ ÜYESİ

542 kişi bunun hakkında konuşuyor

Muammer Aydın istifa haberini Twitter hesabından duyurdu. 

Aydın, şunları yazdı: “DSP ‘deki genel başkan yardımcılığı ve başkanlar kurulu üyeliğinden istifa ediyorum. Haziran 2013 itibariyle üyesi olmaktan onur duyduğum ve bu güne kadar ilke ve kararlarına uyarak görev yaptığım DSP’deki genel başkan yardımcılığı ve başkanlar kurulundaki görevimden gelinen süreçte, Genel Başkan Önder Aksakal’ın genel olarak partide rahatsızlık yaratan olumsuz tutumu ve 23 Haziran seçimi sürecindeki parti tüzük ve ilkeleri ile başkanlar kurulunun ve parti meclisinin kararlarına aykırı, tamamen bireysel şahsi menfaate dayalı, parti kurumsal kimliğine ve bu güne kadarki partinin fiili ve teorik uygulamalarına, parti menfaatlerine , onursal genel başkanımız sayın Bülent Ecevit‘ in öğretisine ve demokratik sol kültüre, ülke menfaatlerine ve bu doğrultudaki siyaset anlayışıma ters , toplumda dsp’nin yanlış algılanmasına neden olan açıklamaları benim artık bu görevlerde kalmamam için yeterli sebep oluşturmuştur. Bu güne kadar DSP Çatısı altında tanıdığım ve birlikte çalışmaktan onur duyduğum önceki Genel Başkanım Masum Türker’e, tüm Başkanlık Kurulu Üyesi ve Parti Meclisi Üyesi arkadaşlarıma, bu İlkeleri yaşatan ve paylaşan tüm Demokratik Solculara teşekkür etmeyi bir borç ve görev biliyorum. Siyaset ilke ve doğrultu tutarlılığı gerektirir. Saygılarımla.”

İKİ GENEL BAŞKAN YARDIMCISI DA İSTİFA ETTİ

DSP Genel Başkan Yardımcıları Erdinç Özdil, ve Hasan Uğurtürk de görevlerinden istifa etti. Özdil, “DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ile derin fikir ayrılıkları yaşadıklarını” söyledi. Hasan Uğurtürk de Twitter hesabından, “23 Haziran seçimleri sürecinde DSP Genel Başkanı Sayın Önder Aksakal ile oluşan derin anlayış farklılığım genel başkan yardımcılığı görevimi sürdürebilmemi olanaksız kılmıştır. Gizlenemez hale gelen ve artık partimize zarar verebileceğini düşündüğüm bu olumsuz duruma genel başkan yardımcılığı görevinden istifa ederek son veriyorum” paylaşımında bulundu.

Özdil, Aydın ve Uğurtürk, parti meclisi üyesi olarak görevlerini sürdürecek.

ÇEKİLDİĞİNDE İMAMOĞLU’NA DESTEK VERMİŞTİ

DSP’nin 31 Mart yerel seçimlerindeki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Muammer Aydın, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla iptal edilen ve 23 Haziran’da yenilenecek olan İBB Başkanlığı yarışından çekildiğini duyurmuştu. Twitter hesabından açıklama yapan Aydın, “24.05.2019 Saat 09.54 itibariyle DSP İBB Başkan adaylığından çekilme dilekçemi İl Seçim Kurulu Başkanlığı’na sundum. Her şey güzel olacak” ifadesini kullanmıştı.

AKSAKAL NE DEMİŞTİ?

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ise 23 Haziran seçimi öncesi “Bazı arkadaşlar parti meclisimize Ekrem İmamoğlu’nun desteklenmesi konusunda teklif getirdi ancak reddedildi” demişti. Aksakal şu ifadeleri kullanmıştı: “İstanbul adayımız Av. Muammer Aydın kendisi çekildi. Oysa Muammer Aydın’ı, DSP aday göstermişti. Ama o çekildi. Çekilmesinin ardından yeni bir aday çıkarmayı düşündük. Fakat tam olarak, layıkıyla seçim çalışması yapamayacağımızı gördük. Bunun için ekonomik gücümüz de yoktu. Aday çıkarmadık. Aday çıkarmadık diye bir yeri işaret etmedik, buraya oy vereceksiniz demedik.”

Üye OlÜye Girişi