23 kez suç duyurusuna sessiz kalan savcılık, Ayşe Tuba Aslan'ın katiline  haksız tahrik indirimi istedi

 

Eskişehir'de, boşandığı Ayşe Tuba Arslan'ı öldüren ve 'canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme suçundan' ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Yalçın Özalpay için Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi istinaf savcısı tahrikten indirim istedi.

29.05.2021
Yazı Boyutu:  
Eskişehir'de emniyet ve savcılığa yaptığı 23 suç duyurusuna rağmen korunmayan ve boşandığı Yalçın Özalpay’ın satırlı saldırısı sonucu hayatını kaybeden Ayşe Tuba Arslan cinayeti davası bir üst mahkemeye taşındı. "Canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme suçundan" ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Yalçın Özalpay’ın bir üst mahkeme olan Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi’ne taşınan davanın ilk duruşmasında, istinaf savcısı, Özalpay’ın "haksız tahrik altında tasarlayarak kasten öldürme" suçundan cezalandırılması gerektiğini belirterek cezada indirim talep etti.Mahkemenin gerekçeli kararının ardından dava, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi’ne gönderildi. Yalçın Özalpay, istinaf mahkemesindeki savunmasında, Ayşe Tuba Arslan’ın kendisini aldattığını ileri sürdü. Ayşe Tuba Arslan’ın annesi Meral Sondikme ile babası Serdar Arslan ise Yalçın Özalpay’ın en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

'SANIĞIN SAVUNMALARINI KABUL ETMİYORUZ'

Arslan ailesinin avukatları da sanığın tahrik indirimi almak için Ayşe Tuba Arslan’ın kendisini aldattığını öne sürdüğünü belirterek, "İlk derece mahkemesi emsal bir yargılama yaparak doğru bir karar vermiştir. Sanığın savunmalarını kabul etmiyoruz, haksız tahrikten faydalanmak maksadıyla aldatıldığına ilişkin ileri sürdüğü hususlar da ancak boşanma davasının konusu olabilir.

Boşanma davası 10 Eylül 2019 tarihinde kesinleşmiştir. Sanık bu tarihten sonra 11 Ekim 2019 tarihinde eylemi gerçekleştirmiştir. Haksız tahrik hükümlerinden yararlandırılmaması gerekir. Sanık hakkında ilk derece mahkemesince kurulan hükmün onanmasını talep ediyoruz" dedi.SAVCI HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ İSTEDİ

İstinaf savcısı ise sanık Özalpay için ‘haksız tahrik indirimi’ talep etti. Savcı mütalaasında, Yalçın Özalpay'ın 'aldatma' iddiasının cep telefonuf kayıtlarına göre doğru olabileceğini belirterek "Bu nedenlerle, yerel mahkeme kararının sanık lehine kaldırılarak, sanık Yalçın Özalpay'ın eylemine uyan ‘haksız tahrik altında tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan dolayı cezalandırılması kamu adına talep olunur" dedi. Duruşma 25 Haziran’a erteledi.

İlgili haber: Ayşe Tuba Arslan cinayeti belgesel oldu.

NE OLMUŞTU?

Yalçın Özalpay, boşandığı 2 çocuk annesi Ayşe Tuba Arslan’ı 11 Ekim 2019'da satırla saldırarak ağır yaraladı. Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi gören Arslan, 44 gün sonra vefat etti. Ayşe Tuba Arslan’ın 3 kez uzaklaştırma kararı aldırıldığı Yalçın Özalpay hakkında birinde "Ben ölünce mi yardım edeceksiniz?" ifadesi yer alan 23 farklı dilekçeyle şikâyetçi olduğu ortaya çıktı.

Üye OlÜye Girişi