23 yaşındaki restoratörün iş kazasında ölümünü protesto

 

Sirkeci'de, tarihi Büyük Postane binasının restorasyonunda, restoratör olarak çalışan 23 yaşındaki Dilek Dayar'ın iskeleden düşerek hayatını kaybetmesi protesto edildi.

5.08.2018
Yazı Boyutu:  
İSİG Meclisi verilerine göre, iş cinayetleri temmuz ayında 195’e ulaşarak 2018 yılının en yüksek aylık rekoruna ulaştı. İş cinayelerinde en dikkati çeken ise  iskelenin yanlış kurulması sonucu bir tarihi binada restorasyon çalışmaları yaparken düşerek genç yaşta yaşamını yitiren restoratör Dilek Dayar  oldu.

DİSK başta olmak üzere, bazı işçi sendikalarına üye bir grup  insan hakları savunucusu Sirkeci’de bulunan Büyük Postane önünde toplanarak Dilek Dayar'ın  devletin ihmali sonucu ölümünü protesto etti.

 DİSK’in organize ettiği ve ikincisi gerçekleştirilen eyleme, hayatını kaybeden Dilek  Dayar’ın ailesi de katıldı. 

Katılımcılar, ‘Kaza, kader değil, iş cinayeti’ ‘Önce insan sonra kültür varlığı’ ‘Artık ölmek istemiyoruz” şeklinde sloganlar attı. Polis ekipleri, protesto sırasında çevrede yoğun güvenlik önlemi aldı.

“BU AÇIKÇA CİNAYETTİR”

‘Bütün bu yaşanan ölümler kaza değildir, kader değildir, önlenebilir ölümlerdir’ diyen DİSK Genel başkanı Arzu Çerkezoğlu'nun açıklaması özetle şöyle:

 “Değerli arkadaşlar bugün Türkiye’de her gün ama her gün hayatını kazanmaya çalışırken hayatını kaybeden  dört, beş arkadaşımızın olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Bütün bu yaşanan ölümler kaza değildir, kader değildir, önlenebilir ölümlerdir. O nedenle de açıkça cinayettir.

Biz biliyoruz ki Dilek arkadaşımızın ve kaybettiğimiz diğer tüm arkadaşlarımızın katili bir madende yerin yedi kat dibine giren işçinin hayatıyla oradaki kazma sapı arasında veya bir inşaatın çatısına çıkan işçinin yaşamıyla oradaki bir asansör vidası ya da iskele tahtası arasında hiç ama hiç bir fark görmeyen sermaye zihniyetidir”,

TEMMUZ'DA İŞ CİNAYETLERİ ZİRVE YAPTI

öteyandan;  İSİG Meclisi verilerine göre, iş cinayetleri temmuz ayında 195’e ulaşarak 2018 yılının en yüksek aylık rekoruna ulaştı.

En çok ölüm yine iktidar tarafından teşvik edilen inşaat sektöründe yaşandı. Ölenlerin yüzde 98’inin sendikasız olması dikkat çekti
 
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG Meclisi) verilerine göre temmuz ayında en az 195 işçi yaşamını yitirdi. Böylece 2018’in aylık iş cinayeti rekoru da kırıldı.

Yüzde 86’sı ulusal ve yerel basından; yüzde 14’ü ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri ve sendikalardan öğrenilen bilgilere dayanarak yapılan araştırmaya göre, ocak ayında en az 144, şubat ayında en az 128, mart ayında en az 129, nisan ayında en az 188, mayıs ayında en az 169 ve haziran ayında en az 150 işçi yaşamını yitirdi. Temmuz ayındaki 195 iş cinayetiyle birlikte Türkiye’de 2018 yılının ilk yedi ayında en az 1103 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirmiş oldu.

ÜCRETLİLER ÇOĞUNLUKTA

İSİG Meclisi tarafından yapılan araştırmada dikkat çeken veriler şöyle sıralandı:

»Temmuzda yaşamını yitiren 195 emekçinin 156’sı ücretli (işçi ve memur), 39’u kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluştu. Ölenlerin 8’i kadın işçi, 187’si erkek işçi olurken, kadın işçi cinayetleri tarım, tekstil, inşaat, enerji ve sağlık işkollarında gerçekleşti.

7 ÇOCUK YAŞAMINI YİTİRDİ

»3’ü 14 yaş ve altında olmak üzere 7 çocuk işçi can verdi. Çocuk işçi cinayetleri tarım, gıda ve inşaat işkollarında gerçekleşti.

»16 mülteci/göçmen işçi yaşamını yitirirken, mülteci/göçmen işçilerin 11’i Suriyeli, 3’ü Afgan, 1’i Iraklı ve 1’i Pakistanlılardan oluştu.

İNŞAAT CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR

»Ölümler en çok inşaat, tarım, taşımacılık, metal, enerji ve gıda işkollarında gerçekleşti. Gerçekleşen iş cinayetlerinin yüzde 29’u inşaat sektöründe oldu. En fazla ölüm nedeni yüksekten düşme, trafik/servis kazası ve ezilme/göçük olarak sıralandı. Temmuzda elektrik çarpması nedenli iş cinayetlerinde artış yaşandı.

55 ŞEHİRDE İŞ CİNAYETİ

»Temmuzda Türkiye’nin 55 şehrinde ve yurtdışında üç ülkede iş cinayetinin gerçekleştiği tespit edildi. En çok iş cinayeti İstanbul, Antalya, Kocaeli, Adana, Ankara, Denizli, Aydın, Düzce, Mersin, Samsun, Urfa ve Tekirdağ’da yaşandı.

SENDİKALAR İŞÇİLERE SAHİPLENMİYOR

»Ölenlerin 4’ü (yüzde 2,05) sendikalı işçi, 191 işçi ise (yüzde 97,95) sendikasız. Sendikalı işçiler gıda ve enerji işkolunda yer aldı. Diğer yandan ölen başka sendikalı işçilerin de olabileceği, buna karşın birçok sendikanın ölen üyelerini sahiplenmemesi sonucu net bir bilgi verme şansının bulunmadığı da araştırmada vurgulandı.

AĞUSTOSTA DA ÖLÜMLER SÜRÜYOR

Adana’da bir geri dönüşüm firmasında çalışan Burak Aşikar isimli işçi, malzemeleri aktarırken düştüğü makinede önceki gece hayatını kaybetti. Adana’nın Merkez Seyhan ilçesi Sarıçam Mahallesi Geri Dönüşümcüler Sitesi’ndeki bir iş yerinde çalışan Burak Aşikar, atık malzemeleri aktardığı geri dönüşüm makinesine düştü. Aşikar’ın düştüğünü fark eden işçiler, makineyi durdurarak 112 Acil Servis ekiplerine bildirdi. Gelen sağlık ekiplerinin yaptığı incelemede, Aşikar’ın hayatını kaybettiği belirlendi. Yapılan inceleme ve delillerin toplanmasının ardından Aşikar’ın cenazesi Adana Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. BirGün


Üye OlÜye Girişi