23'üncü Kadın kurultayı: Pandemide de kadınlar birlikte güçlü

 

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın bu yıl 23'üncü kez düzenlediği dün başlayan Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı, tarihinde ilk kez pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştiriliyor.

08.11.2020
Yazı Boyutu:  
İlki 1998’de düzenlenen Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı’nın 23’üncüsü “Pandemide Şiddet, Bakım Emeği ve Eşitlik Mücadelesi” başlığı altında, dün başladı. 9 Kasım'da Kurultay Sonuç Bildirgesi' hazırlanacak. Bildirge 25 Kasım'da kamuoyuna açıklanacak.  Kurultay,çalışmaları ise kadın örgütlerinden, yerel yönetimlerden, kamu kurum ve kuruluşlarından gelen kadınların katılımıyla Pandemide Şiddet, Bakım Emeği ve Eşitlik Mücadelesi başlığı altında, Zoom platformu üzerinden çevrimiçi olarak devam ediyor.

Kurultayın ilk gününde düzenlenecek oturumlardan ilki Pandemi, Ev İçi Emek ve Cinsiyetçi Sosyal Politikalar başlığı ile yapıldı. Bu oturumda Melda Yaman Pandemi, Yoksullaşma ve Şiddet, Zehra Keleş Sosyal Politika, Devlet ve Aile, Yasemin Dildar ise Pandemi ve Ev İçi Emek başlığı ile sunum gerçekleştirdiler. ‘Birlikte güçlenmeye devam edeceğiz’

Kurultay, İzmir Kadın Dayanışma Derneği’nin açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmada, kadına yönelik şiddetle mücadelede irade eksikliği ve toplumsal cinsiyet eşitliği yerine aile odaklı politikaların, sözleşmelerin ve yasaların uygulanmasında sorunlar çıkarmaya devam devam ettiğine dikkat çekildi. Konuşmanın devamında şunlar ifade edildi:

“Saldırılar devam ederken bugün burada bir araya gelmiş yüzlerce kadın, her daim bir arada feminist dayanışma ile birlikte güçlenmeye ve mücadeleye devam edeceğiz. Ta ki her birimiz özgürleşene değin.” denildi.

Yaman: Kadınların yeniden üretim faaliyetleri her şeyin başında geliyor
Kurultay, açılış konuşmasının ardından 1’inci oturum “Pandemide Şiddet, Bakım Emeği ve Eşitlik Mücadelesi” başlığı ile devam etti. Bu oturumda Melda Yaman “Pandemi, Ev İçi Emek ve Cinsiyetçi Politikalar” başlıklı konuşma yaptı. Yaman, “Pandemi bize gösterdi ki kadınların yeniden üretim faaliyetleri her şeyin başında geliyor. Başka çalışma alanlarına gerek olmayan zamanlarda da kadınların yeniden üretim faaliyetlerine ihtiyaç duyuyoruz.” dedi.

‘Pandemide kadınlar yalnızlaştılar’
Pandemide evlere kapandıklarını hatırlatan Yaman, “Evler kadınlar için riskli yerler, hele erkeklerle birlikte kapanınca riskli yerler.” diye konuştu. Şiddetin arttığını ve kadınların evde türlü türlü şiddete maruz kaldığına işaret eden Yaman, şunları ifade etti:

 “Pandemide özellikle desteklere ulaşmak zorlaştı. Resmi destek mekanizmalarının işlemediği oldu. Kadınlar hastaneye gitmekten bile çekindiler. Aile üyelerine arkadaşlarına ulaşmakta güçlü çektiler. Yalnızlaştılar.” dedi.

‘Bu süreç erkekten uzaklaşmayı da güçleştirdi’
Bu sorunun ekonomik bir tarafı da olduğuna vurgu yapan Yaman, “Kadınlar hem erkekler tarafından ekonomik şiddete maruz bırakılıyorlar hem de işini kaybetmiş olmak, ücretsiz izne çıkmak bu süreç içinde erkekten uzaklaşmayı da güçleştiriyor. Bunları birleştirdiğimizde kadınlar için ağır bir dönem bu.” şeklinde konuştu.

Keleş: Sosyal yardımlara başvurma konusunda yalnızca kadınlar yükümlü görülüyor
Yaman’ın ardından aynı oturumda Zehra Keleş “Sosyal Politika, Devlet ve Aile” başlıklı sunumda bulundu. Keleş’in “Nasıl bir sosyal politika?” sorusuna yanıt aradığı konuşmasında, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın boşanma sonrası kadınlara yönelik onları bireyselleştiren ve eşitsizliğin ortasında bırakan yaklaşımını inceledi.

“Evliyken hiç boşanmayacak gibi hayatlarını kurmaları beklenen kadınların boşandıktan sonra da hiç evlenmemiş gibi hayatlarını kurmaları bekleniyor.” diyen Keleş, yürüttüğü saha araştırmasına dayanarak ailenin ihtiyaçlarını kadınların takip etme görevi üstlendiklerini ve sosyal yardımlara başvurmak konusunda da yalnızca kadınların yükümlü olarak görüldüklerini söyledi. Keleş, “Fakat nakit transfer gibi sosyal yardımlar kadınların şiddetten uzaklaşmasına yetmiyor.” dedi.

Dildar:  Kadınların ücretsiz çalışmaya ayırdığı zaman 2 saatten fazla arttı
Oturumda, Yasemin Dildar da “Pandemi ve Ev İçi Emek” başlıklı sunumda bulundu. Dildar, şunları ifade etti:

“Konda’nın araştırması gösteriyor ki ücretsiz ev içi emeğin dağılımında pandemide kadınların ücretsiz çalışmaya ayırdığı zaman 2 saatten fazla artmış, ücretli çalışma azalmış. Toplam çalışma yüküne bakınca kadınlarınki 1.5 saat artmış, erkeklerinki 1 saatten fazla azalmış.”

‘Pandemide ev içi ücretsiz emeğin yoğunluğu arttı’
Dildar, kadınların pandemiden daha fazla etkilenmesinin nedeni olarak şunları ifade etti: “Ev içi ücretsiz emeğin yoğunluğu, kadınların çoğunlukla hizmet sektöründe olması ve kayıt dışı ekonomide çalışan kadın sayısının yüksek olması olarak ortaya çıkıyor.”

Tüm bunların şiddeti nasıl etkilediğini ise Dildar şu şekilde değerlendirdi: “Kısa dönem etkileri eve kapanma, stres, yoksulluk ve işsizlik oldu. Uzun dönemde ise kriz koşullarında kadınların istihdamdan çekilmek zorunda kalması ekonomik güçsüzleşme ile sonuçlanıyor.” dedi.

Kurultay, 1’inci oturumu konuşmaların tamamlanmasının ardından soru-cevap bölümüyle devam ediyor.

Forumda sorunlara karşı geliştirilen çözümler paylaşılacak
Kurultay’ın ikinci oturumu ise “Uygulamalar Bağlamında Sığınaklar, Da(ya)nışma Merkezleri Ve İstanbul Sözleşmesi Bağlamında Mücadele Stratejileri” başlığı ile yapılacak. Bu oturumda Kadının İnsan Hakları ve Yeni Çözümler Derneği’nden Berfu Şeker, “Bir Mücadele Aracı Olarak İstanbul Sözleşmesi” başlıklı sunumu yapacak. Daha sonra Mor Çatı’dan Zuhal Güreli “Uygulamalar Bağlamında Sığınaklar, Da(ya)nışma Merkezleri” sunumunu yapacak.

Sunumlarından ardından düzenlenecek forumda, kurultay bileşenleri ve alanda çalışan kadınlar karşılaştıkları sorunları ve bunlara karşı geliştirdikleri çözümleri paylaşacaklar.

Kurultay’ın ikinci günü atölyelerle devam ediyor

Kurultayın bugün yapılan ikinci oturumu; "Uygulamalar Bağlamında Sığınaklar, Da(ya)nışma Merkezleri Ve İstanbul Sözleşmesi Bağlamında Mücadele Stratejileri" başlığı ile gerçekleştiriliyor. Bu oturumda Kadının İnsan Hakları ve Yeni Çözümler Derneği’nden Berfu Şeker Bir Mücadele Aracı Olarak İstanbul Sözleşmesi başlıklı sunum yaptı.

Mor Çatı’dan Zuhal Güreli’nin yapacağı Uygulamalar Bağlamında Sığınaklar, Da(ya)nışma Merkezleri sunumunun ardından düzenlenecek 
forumda kurultay bileşenleri ve alanda çalışan kadınlar karşılaştıkları sorunları ve bunlara karşı geliştirdikleri çözümleri paylaşacaklar.

Kurultayın ikinci günü atölyelerle devam edecek.

Üçüncü gün ise atölye sonuçları paylaşılarak Kurultay Sonuç Bildirgesi taslağı hazırlanacak.

Sonuç bildirgesi

Kurultay çalışmaları yarın "Kurultay Sonuç Bildirgesi" taslağının hazırlanmasıyla sona erecek,

Kurultay sonuç bildirgesi 25 Kasım’da paylaşılacak.

Kurultay hakkında

Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı, kadına yönelik şiddetle mücadele alanındaki deneyimleri paylaşmak, ortak politikalar saptamak, örgütler ve kurumlar arasında kalıcı bir iletişim ağı kurmak amacıyla oluşturulmuş bir platformdur.

Birincisi, 1998 yılında Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın Türkiye’nin dört bir yanından kadına yönelik şiddetle mücadele eden kadınlara yaptığı çağrıyla 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Son günü bağlamında İstanbul’da ‘Kadın Sığınakları I.Kurultayı’ adı altında düzenlendi.

2002’de düzenlenen 5’inci kurultayda ise ‘Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultayı’ ismini aldı.

Yıllar içerisinde değişen ihtiyaçlara göre içeriğini ve tartışma yöntemlerini değiştiren kurultay, 1998 yılından itibaren her yıl farklı bir ilde düzenlenmeye devam etmektedir.

Kurultay Bileşeni Örgütler

Adana Kadın Dayanışma Merkezi ve Sığınma Evi Derneği (AKDAM), Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği, Aydın Söke Kadın Sığınma Derneği, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği (BKD), Buca Evka-1 Kadın Kültür ve Dayanışma (BEKEV), Çiğli Evka 2 Kadın Kültür Evi Derneği / ÇEKEV, Çanakkale Kadın El Emeğini Değerlendirme Derneği ve Kadın Danışma Merkezi (ELDER), Edirne Kadın Merkezi Dayanışma Derneği (EKAMEDER), Engelli Kadın Derneği (ENG-KAD), Fethiye Kadın Danışma ve Dayanışma Derneği, İzmir Kadın Dayanışma Derneği, Kadın Dayanışma Vakfı, Kadınlarla Dayanışma Vakfı (KADAV), Koza Kadın Derneği, Mersin Bağımsız Kadın Derneği (BKD), Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği, Muğla Emek Benim Kadın Derneği, Rosa Kadın Derneği, Uluslararası Göçmen Kadınlar Dayanışma Derneği (UGKDD), Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi (YAKA-KOOP), Yaşamevi Kadın Dayanışma Derneği.

(KAZETE )

Üye OlÜye Girişi