25 Kasım için BM'ye üç kadından 25 bin imza

 

BM'den İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'ne kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda bölüm eklenmesi talebiyle 24 yıl önce açılan imza kampanyasına Türkiye'den üç kadın öncülük etti

25.11.2015
Yazı Boyutu:  
ABD'de New Jersey Üniversitesi  Kadın Araştırmaları Merkezi'nin  öncülüğünde  100 bini aşkın dünya kadınının, Birleşmiş Milletler'e 25 Kasım'ın Kadına Yönelik Şiddetle uluslararası Mücadele Günü olarak kabul edilmesinde ilk adımı oluşturan İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'ne kadınlara yönelik her türlü şiddeti reddeden bir bölüm eklenmesini talep etmişti.

Bu bağlamda 25 Kasım- 10 Aralık  1991 tarihleri arasında düzenlenen imza kampanyasında Türkiye'den en çok imzayı Çağdaş Yaşam Destekleme Derneği'nin Kurucu Başkanı merhum Prof. Dr. Türkan Saylan, o yıllarda İzmir Bornova Belediyesi Kadın Danışma Merkezi Kurucusu, KAZETE İmtiyaz Sahibi Berrin Gürçay Dilekçi ve o tarihlerde Edirne Tıp Fakültesinde öğrenci olan Doktor Banu Büyükavcı toplamıştı.

Saylan, Dilekçi ve Büyükavcı, topladıkları 25 bin imza ile Türkiye'de en çok imzayı toplayan kadın aktivistler olarak Jean Noel Fenwick'in yazdığı  "Ödül kimin?" adlı oyunun özel galasından önce  Birleşmiş Milletler tarafından plaketle ödüllendirilmişti.
(KAZETE/ÖZEL)

Üye OlÜye Girişi