25 Kasım için kadınlar 'itaat etmiyoruz' eylemi başlattı

 

Kadın örgütleri, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü'nü #İtaatEtmiyoruz'larımızla sosyal medyadayız! eylemiyle karşılıyor.

20.11.2017
Yazı Boyutu:  
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından alınan bir kararla her 25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak anılıyor. 

Bugünün anlam ve önemi büyük çünkü, şiddetin boyutları sadece 3. dünya ülkeleriyle sınırlı değil. Kadın hakları konusunda önemli gelişmelere imza atan ülkelerde bile, kadına yönelik şiddet giderek artıyor. 

25 KASIM'IN ANLAMI

Peki ciddi konu için seçilen gün neden 25 Kasım? Bu tarih Dominik Cumhuriyeti’nde 1930-61 yılları arasında ülkeyi yöneten diktatör Rafael Trujillo tarafından 1960’ta katledilen 3 kadın aktivist olan Mirabal kardeşler anısına Birleşmiş Milletler tarafından “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak belirlendi. 

25 Kasım'ın sembol isimleri olan Mirabal kardeşlerin en temel hakları olan özgür düşüncelerini ifade etmesine karşı uygulanan şiddet aslında bugün dünyadaki milyonlarca kadına uygulanandan farksız. Eşine düşüncelerine açtığında dövülen, ailesine aklından geçenleri söylediğinde 'cezalandırılan', hatta bazı ülkelerde toplum içerisinde kendisini ifade ettiği için linç edilen kadınların hepsi Mirabal kardeşlerin kaderini paylaşıyor.

SON 10 YILDA KADIN CİNAYETLERİ HİÇ AZALMADI

Türkiye'de sadece geçen ekim ayında 40 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Kadınlar her geçen gün artarak ölüyor. Son 10 yılda öldürülen kadınların sayısı hiç mi hiç azalmıyor.

Son 10 yılın 7 yılı daha mühim çünkü bundan 7 yıl önce 2010 yılında bir genelge yayınlandı. Kadınlar kendini yalnız hissetmesin destek olunsun diye. Kadınlar eşit şartlarda çalışabilsin diye pozitif ayrımcılık getirildi ve tüm bunlara rağmen ölümde şiddet azalmadı.

AKP'nin Türkiye'nin ilk imzacısı olarak övündüğü 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da imzaya açılan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadele Hakkındaki Avrupa Konseyi Sözleşmesi (kısa adıyla İstanbul Sözleşmesi), 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girdi. Özel olarak kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti hedef alan ilk Avrupa sözleşmesi olma niteliğini taşıyan Sözleşme, bugüne kadar Türkiye dahil Avrupa Konseyi üyesi 20 ülke tarafından onaylandı.  Türkiye'de sözleşmeyi 14 Mart 2012 tarihinde onayladı. 

TÜRKİYE'DE OHAL DÖNEMİNDE KADINA ŞİDDET DAHA DA ARTTI

Ancak AKP Hükümeti sözleşmenin gereklerini yerine getirmediği gibi, OHAL döneminde kadına  yönelik şiddet daha da arttı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Sözcüsü Gülsüm Kav, OHAL'in başlamasından itibaren, yılın bir önceki dönemine göre, cinayetlerde iki kat artış var. OHAL dönemi, kadınların aleyhine işliyor" dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından gelen, demokrasi ve ifade özgürlüğüne yönelik baskı döneminde kadınların haklarını geriletmeye dönük siyasetlerden kadınların büyük ölçüde zarar gördüğü ortaya çıktı.

25 Kasım'da tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kadınlar, katliam boyutuna varan cinayetleri, özellikle son yıllarda erkeklerin yeni yöntemler denediği şiddeti protesto etmek için alanlara, sokaklara çıkacaklar. 

Kadına yönelik şiddeti yığınsal olarak İstanbul'da protestoya hazırlanan kadınlar, bugünden itibaren twitter ve facebook da #İtaatEtmiyoruz'larımızla sosyal medyadayız!   kampanyası başlattı.

Kampanya, kadınları 25 Kasımda saat 20.55'de kadına yönelik şiddeti protesto için sokağa çıkmaya çağırıyor.

Kampanya facebook'tan ise https://www.facebook.com/events/351105675350153/ adresinden katılınabilir.

(KAZETE)

Üye OlÜye Girişi