25 Kasım: Kadınlar yaşam hakkı için üç kentte sokağa çıktı

 

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Hakkari, Kars ve Antalya'da etkinlikler düzenleyerek şiddete karşı seslerini yükselttiler.

24.11.2019
Yazı Boyutu:  
Antalya Kadın Platformu öncülüğünde Aydın Kanza Parkı’nda bir araya gelen kadınlar, 25 Kasım kapsamında yürüyüş düzenledi. Kadınlar, yürüyüş öncesi zılgıtlar eşliğinde halaylar çekti. “Erkek şiddetine hayır” ve “Yaşamak istiyoruz” pankartıyla Gülük Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen kadınlar, “Jin Jiyan Azadi” ve “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganları attı. 
 
Yürüyüş ardından erkek şiddeti sonucu yaşamını yitiren kadınları anıldı. Burada yapılan açıklamada konuşan Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İl Yöneticisi Songül Şarklı, hükümetin politikalarla kadınların fiziksel, ekonomik ve psikolojik olarak baskı altına alındığını dile getirdi.

Erkek egemen sistemin kadın cinsini baskı altında tutma politikasının kadına yönelik şiddetin en temel aracı olduğuna dikkati çeken Songül Şarklı, erkeklerin kadınlara karşı uyguladığı baskıların devlet tarafından desteklendiğini söyledi. Songül, “Kadın cinayetlerini önlemek için hiçbir politika üretmeyen AKP-MHP erkek iktidarı, ısrarla kadınların mücadeleyle kazandığı İstanbul Sözleşmesini, 6284 sayılı yasayı, toplumsal cinsiyet eşitliği, nafaka hakkı, eşit temsiliyet kazanımlarını yok etmeye, çocuk istismarını meşrulaştırmaya çalışıyor. Dün olduğu gibi bugünde haklarımıza ve hayatlarımıza sahip çıkıyoruz. Ne bugün ne yarın kazanımlarımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.
 
HAKKARİ'DE TOPLANTI

HDP Hakkari Kadın Meclisi partinin il binasında basın açıklaması yaptı. Partinin İl Eşbaşkanı Sipan Turan, Belediye Eşbaşkanı Hümeyra Armut, Barış Anneleri Meclisi üyeleri ve çok sayıda kadının katıldığı açıklamada, yerine kayyum atanan Hakkari Belediyesi Meclis Üyesi Sinem Seven konuştu. Mirabel kardeşlerin mücadelesini sürdüreceklerini vurgulayan Sinem,  “Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, kadına yönelik şiddete, ataerkil toplumsal yapıya, aile içi şiddete, işgale, savaşa, hak gaspına, kadın kazanımlarına, ırkçılığa ve milliyetçiliğe karşı kadın dayanışmasını örüyor ve sesimizi yükseltiyoruz” dedi.
 
Açıklamanın ardından kadına yönelik şiddet ve buna karşı kadınların mücadelesini konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı.

KARS'TA  KADINLAR KENT KONSEYİ ÖNCÜLÜĞÜNDE YÜRÜDÜ
 
Kars Kent Konseyi öncülüğünde bir araya gelen kadınlar da yürüyüş düzenledi. Namık Kemal Toplum Merkezi’nden başlayan yürüyüş, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı’na kadar sürdü. Kadınlar, “Ekmeğe aç, şiddete tokuz. Kadınız... Varız…” yazılı pankart taşıdı yürüyüşte, “Kadına yönelik şiddete hayır” sloganı attı. 
 
Yürüyüş sonrası Kars Belediyesi Konferans Salonu’nda film gösterimi yapıldı.
 

Üye OlÜye Girişi