27 ton atık ilaç imha için gönderildi

 

Buca Belediyesi sponsorluğun da başlatılan ve belediyesi bünyesinde devam eden Evsel Atık İlaç Toplama ve Bertaraf Projesin de toplanan 27 ton ilaç imhaya gönderildi

02.02.2011
Yazı Boyutu:  

Buca Belediyesine bağlı Atık İlaç Ayrıştırma ve Analiz Merkezi’nde toplanan evsel atıklar, gerekli ayrıştırmalar yapıldıktan sonra imha edilmek üzere kamyonlara yüklendi. Belediye çalışanlarının kamyonlara yüklediği toplam 27 ton atık ilaç İstanbul’da bulunan Ekolojik Enerji imha tesisine gönderildi.

Atık ilaçların imha yolculuğunda Buca Belediyesi Çevre Müdürü Baki Okutan ve Evsel Atık İlaç Toplama ve Bertaraf Proje Koordinatörü Ecz. Şule İlkkurşunlu’da hazır bulundu.

Proje Koordinatörü Eczacı Şule İlkkurşunlu 27 ton atık ilacın doğaya zarar vermeden bertaraf edilebilecekleri imha merkezlerine gönderileceğini söyledi.

İlkkurşunlu,“Buca Belediyesi’nin katkıları ile Atık İlaç Toplama işini sürdürüyoruz. Bugünde toplanan 27 ton atık ilaçlarımızın kutusundan yemine ayrıştırılması sonrası imhaya gönderilmesinin başındayız.  İzmir’de bir ilk olan projemizde geleceğimize sağlıklı bir ortam yaratma da yardımları dokunan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

İZMİRLİNİN DUYARLILIĞI

İZKA’nın desteğiyle İzmir Eczacı Odası nın başlattığı, Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü, Türk Eczacılar Birliği, Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı nın (EÇEV) proje ortağı, EDAK Ecza Kooperatifi nin proje iştirakçisi, Buca Belediyesi nin ise sponsor olduğu Evsel Atık İlaç Toplama ve Bertaraf Projesi 9 ay sürmüş ve 10 ton atık ilaç toplanmıştı.

 Nusan 2010’da biten proje Buca Belediyesi’nin de katkılarıyla devam etti. İzmir’de 200’ü aşkın eczacının destek verdiği projede milyon lirayı aşan atık ilaçlar doğaya zarar vermeden bertaraf için gönderildi. Sürdürülen projede toplanan ilaç miktarı 27 tona ulaşırken, İzmirlilerin de doğa savaşçısı eczacılara yoğun bir destek verdiği gözlendi.

BU HAREKET İLAÇ GİBİ GELECEK

Eczacıların “Bu hareket dünyaya ilaç gibi gelecek” sloganıyla başlattığı ve projenin bitmesine karşın doğayı korumak amacıyla Çevreci Eczacılar Kooperatifi nce sürdürülen atık ilaç kampanyası devam ediyor.

ÇEKOP Yönetim Kurulu nda yer alan eczacı Şule İlkkurşunlu, İldeniz Atabey Şahin, Derya Çelik, Güler Ünlü Alkan atık ilaçlar konusunda önemli bir çaba harcıyor. ÇEKOP, son olarak doğada binlerce yıl yok olmayan naylon poşetlerin yerine doğada kolay ayrışabilen biopoşetlerin kullanılmasını yaygınlaştırmak için çalışma başlattı. ÇEKOP Başkanı İlkkurşunlu, "Atık İlaç Projesi ni bizim ilimizde de başlatın diyen çok il var. Kars, Denizli, Manisa, Edirne ve bir çok ilin belediye başkanları ve eczacı odası temsilcileri ortak çalışma yapmak istiyor. İzmir i zehirden Buca Belediyesi nin katkılarıyla arındırdık. Projenin Türkiye ye yayılması en büyük amacımız" dedi.

Projeye destek veren Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, yörede organik tarım yapıldığına da işaret etti, “Bu ilaçlar eğer imha edilmezse önemli ölçüde toprağın altına gidiyor. Dolayısıyla kendi ellerimizle topraklarımızı zehirliyoruz. Bu nedenle bu projeye elimizden gelen tüm desteği veriyoruz. Yaygınlaşması için de çaba sarf ettim. İzmir’deki tüm belediye başkanı arkadaşlarıma çağrıda bulundum” dedi.


Üye OlÜye Girişi