28 Şubat Davası'nda karar çıktı

 

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 28 Şubat davasının bugünkü duruşmasında müebbet hapse mahkum olan 21 sanık, yaş haddinden serbest kaldı, 68 sanık beraat etti

13.04.2018
Yazı Boyutu:  
Mahkeme heyeti, oybirliği ile alınan kararı açıkladı. Çetin Doğan, Çevik Bir, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, İlhan Kılıç, İsmail Hakkı Karadayı'nın aralarında bulunduğu 21 sanık için ağırlaştırılmış müebbet verildi. Bu cezalar daha sonra müebbet hapse çevrildi.Eski YÖK Başkanı Prof.Dr. Kemal Gürüz de müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ancak  haklarında müebbet hapis kararı verilen sanıkların ileri yaşta olmaları nedeniyle yurt dışına çıkma yasağı konularak serbest bırakılmalarına hükmedildi.  Ayrıca 68 sanık hakkında ise beraat kararı verildi. 28 Şubat 1997 yılında 9.5 saat süren Milli Güvenlik Kurulu toplantısıyla başlayan süreç, dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın istifasıyla sonuçlanmıştı. O dönemde yaşananlar tarihe, “post modern” darbe olarak geçti.

28 Şubat ile yüzleşme 2012 yılında TBMM’de kurulan Darbeleri Araştırma Komisyonu’yla oldu. Bir yıl sonra da 28 Şubat davası başladı.

14 orgeneral/oramiral, 17 korgeneral/koramiral, 15 tümgeneral/tümamiral, 15 tuğgeneral/tuğamiral, 37 albay, bir binbaşı, 3 astubay ve bir sivil hakkında “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren devirmek ve engellemek" suçlamasıyla dava açıldı.

Dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir ve YÖK Başkanı Kemal Gürüz sanıklar arasında yer aldı.

Çevik Bir ve Kemal Gürüz'ün de aralarında bulunduğu 76 sanık tutuklandı. Karadayı, tutuksuz yargılanmak üzere adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

76 sanık aylarca tutuklu kaldıktan sonra davanın ilerleyen aşamalarında tahliye edildi.

Davanın savcısı, 21 Aralık 2017'de mütalaasını açıkladı. Mütalaada, 28 Şubat süreci postmodern değil; "Türk silahlı kuvvetleri'nin cebir ve şiddet kullanarak, tüm unsurlarıyla katıldığı, Refahyol hükümetinin devrilmesiyle sonuçlanan gerçek bir darbe girişimi" olarak tanımladı.

Savcı, irticayla mücadele için Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde kurulan Batı Çalışma Grubu’nu da “darbe yapılanması” olarak nitelendirdi.

İsmail Hakkı Karadayı, Çevik Bir, Kemal Gürüz, Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 60 sanık hakkında müebbet hapis cezası, 39 sanık hakkında da beraat istendi. 

10 kişi hakkındaki suçlama da zaman aşımından düşürüldü.

103 sanıkla başlayan davada, tutuklu isim bulunmazken, 4 sanık yargılama sürecinde hayatını kaybetti. (NTV)

Üye OlÜye Girişi