29 Ekim'de yüzbinler Andımızı okuyacak

 

Okullardan kaldırılan Andımız Cumhuriyet Bayramı'nda toplu olarak okunacak

23.10.2013
Yazı Boyutu:  
 
 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında, AKP'nin Andımız'ı  okullardan kaldırrması, üç büyük ilde, onbinlerce kişi Ata'nın Andını koro halinnde okuyarak protesto edecek.
 
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı  "Demokratikleşme Paketi"yle Andımız'ın okunmasının Ortaokullardan sonra ilkokullarda da   kaldırılmasına yanıt 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında verilecek. 
 
Türkiye'nin bütün illerinde milyonlar meydanlarda Andımız'ı okuyacak. Ankara'da Tandoğan Meydanı'nda, İstanbul'da İstiklal Caddesi'nde ve İzmir'de Gündoğdu Meydanı'nda yapılacak büyük mitinglerde yüz binlerden oluşan büyük korolar Andımız'ı okuyacak. Türkiye Gençlik Birliği de dev Andımız Korosu oluşturarak yüzbinlerle birlikte Andımız'ı okuma rekoru kıracak.
 
 
İZMİR'DE SAAT 19.23'TE 1923 MEŞALE YAKILACAK
 
Aralarında CHP, İşçi Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Eğitim-İş gibi, sol , sosyal demokrat parti ve Sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu "Cumhuriyet İçin Güçbirliği"nin düzenleyeceği  İzmir Gündoğdu Mydanı'nda  29 ekim'de saat 19.23'de 1923 meşale yakılarak gerçekleştirilecek Andımızın okunması eylemiyle ilgili olarak DGB İzmir il Başkanı Meltem Ayvalı, "Cumhuriyetimizin 90. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kasamında saat 16.00'da Gündoğdu Meydanı'nda 1 milyon kişi ile buluşmayı hedeflediklerini söyledi. Ayvalı, saat 19.23'de ise koro halinde Ata'nın andını okuyacaklarını ve 1923 adet özgürlüm meşalesi yakacaklarını de vurguladı.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda, Tüm Gençlik Birliği (TGB)  İstanbul İstiklal Caddesi'nde yüz binlerce yurttaşın katılımıyla dev Andımız Korosu oluşturacak. Ayrıca  Ankara Tandoğan da da dev koro hazırlıklarının yapıldığı bildirildi.
 
29 Ekim'deki mitinglerin düzenleme komitesindeki dernek temsilcileri, "Andımız rekorunu kırıyoruz" sloganıyla gerçekleştirilecek etkinlikle ilgili Atatürkçü Düşünce Derneği Marmara Bölge Temsilcisi Ahmet Metin: "Andımız'ın kaldırılmasını çok doğal karşıladım. İktidardakiler Andımız'da geçen 'Türküm, doğruyum, çalışkanım' sözlerine inanmadıkları için bunu kaldırdılar. Andımız, ulusal bütünlüğü vurgulamak ve bunu genç beyinlere yerleştirmektir. Okunmasını yasaklayarak 'Milli değiliz, bu ülkeyi parçalayacağız' demek istiyorlar. Biz de 29 Ekim günü, İstiklal'de gençlik kollarımızla ve tüm üyelerimizle andımızı seve seve okuyacağız. İktidar kendi ayağına kurşun sıkıyor" dedi.
 
TGB İstanbul İl Başkanı Olgu Özdemir ise  "Andımız Türk milletinin etik değerlerinin sembolüdür. AKP, andımıza vatanımızı ve milletimizi parçalamak için saldırdığı gibi doğruluk, çalışkanlık, vatanseverlik, toplumculuk gibi ortak ahlaki değerlerimizi yok etmek için de kaldırıyor. 29 Ekim'de İstiklal Caddesi'nde dev Andımız Korosu ile ses düzeyi ve kitlesellik açısından rekor kırmaya, tüm halkımızı bekliyoruz" diye konuştu.
 
68'liler Birliği Başkanı Sönmez Targan: "Andımız'ın kaldırılması, siyasi iktidarın siyasi bir yönelişidir. Bunu kabullenmek mümkün değildir. Her şeyin gericileştirildiği bir süreci yaşıyoruz. 29 Ekim günü İstiklal'de hep bir ağızdan andımızın okunacak olması topluımsal bir taleptir. Andımızın kaldırılması, toplumun geniş kesiminde büyük bir tepki uyandırmıştır, bu tepkiye kayıtsız kalınmamalıdır" diye konuşurken,  TÜMÖD (Tüm Öğretim Üyeleri Derneği) Sözcüsü Doç. Dr. Cüneyt Akalın: "Andımız, milletimizin birliğinin ve yaşama sevincinin simgesidir. Andımız olmadan olmaz. Tekrar okullara girmeli ve çocuklarımıza okutulmalıdır. TGB'nin 29 Ekim'de İstiklal'de gerçekleştireceği bu dev andımız eylemini destekliyorum" dedi.
 
 
"DEVRİM GELENEĞİNİ SÜRDÜRECEĞİZ"
 
Eğitim İş Sendikası Şube Müdürü Erkan Aksoy da, etkinlikle ilgili  "MEB dört yıl önce Danıştay'a verdiği savunmasında, Andımız'ın herhangi bir etnik kimliği öne çıkartmadığını, tam tersine Türkiye'de yaşayan herkesi eşit oranda kapsayan ve birleştiren ifadelerden oluştuğunu belirtmiş, Danıştay da bu savunmayı kabul etmişti. Üzerinden henüz 4 yıl geçmişken AKP iktidarı Andımız'ı kaldırmıştır. Türkiye'nin 150-200 yıllık bir devrim süreci vardır ve bu süreci yeniden ümmet olmayı önüne koyan iktidar, yok saymaya çalışmaktadır. Fakat ülkemizin bu 150-200 yıllık devrim geleneğini sürdürmeye devam edeceğiz. 29 Ekim'de Türkiye'nin gençleri ve öğretmenleri olarak bir kez daha haykıracağız. Eğitim İş Sendikası olarak oradaki yerimizi alacağız" diye konuştu.
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi