2’nci Mor Dayanışma Kadın Konferansında 'örgütlü mücadeleyi yükseltme sözü'

 

Mor Dayanışma Öncülüğünde “İnadına mücadele inadına özgürlük” sloganıyla iki gün süren konferansta alınan kararlar bir bildiri ile açıklanacak.

09.02.2020
Yazı Boyutu:  
Mor Dayanışma Öncülüğünde “İnadına mücadele inadına özgürlük” sloganıyla iki gün süren 2’nci Türkiye Kadın Konferansı’nda yürütülen tartışmaların ardından başlıklar altında önergeler sunuldu. Önergelerin tartışılması ile konferans sona erdi.

Konferansın ikinci gün tartışmalarını İstanbul’da Birleşik Metal İş Sendikası Konferans Salonu’nda basına kapalı olarak devam etti.

Konferans salonuna kadın mücadelesi öncülerinin fotoğrafları ve “Dünyanın yarısıyız, özgürlüğün tamamını istiyoruz!”, “Öz savunmayı yükselt, erkek şiddetini durdur”, “Erkek egemen sisteme karşı feminist isyan büyüyor!”, “Görünmeyen Emek sesini yükselt”, “Mutfaklardan çıktık, geri dönüş yok”, “Güvencesiz, esnek, düşük ücretli çalışmaya karşı örgütlü mücadeleyi büyütelim”, “Doğanın talan edilmesine ekolojik yıkıma hayır”, “Çocukların istismar edilmediği bir dünya için mücadele” pankartları asıldı.  Kadınlar “Yaşasın Kadın Dayanışması”, “İnadına mücadele inadına özgürlük” sloganları attı, şarkılar eşliğinde halay çekti.
 
Tartışmaların yürütülmesinin ardından kadınlar bugün “Neoliberal Politikalar ve Kadın Emeğinin Çıkmazı”, “Feminizm Mücadelesinde Yeni bir Dönem”, “Kadın Kurtuluş Mücadelesinde Yeni Bir Dönem Enternasyonal Kadın Grevleri”, “Göçmen Kadın Gerçeği ve Mücadelesi”, “21. Yüzyılda Kadın Özgürlük Mücadelesinde Yeni Örgütlenme Arayışları ve Metotları”, “Kadın Cinayetleri ve Şiddettin Değişen Yüzleri”, “Özgürleşme Yolunda Özsavunmanın Önemi”, “Yerel Yönetimlerde Kadınların Varlığı ve Belediyecilik Anlayışında Yeni Yaklaşımlar”, “LGBTİ+ Hareketi ve Feminizmin Tarihsel Birliği” önergelerini tartıştı.
 
Önergelerin sunulmasının ardından konferans sona erdi. Konferansın sonuç bildirgesi ise önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacak. (JinNews)
Üye OlÜye Girişi