'3 bin kadın polis alınacak'

 

İçişleri Bakanı Soylu, Emniyet teşkilatına alınacak kadın polisler için ' KPSS puanının erkek adaylara göre düşük tutulacağını söyledi.

02.06.2019
Yazı Boyutu:  
Kadın polislerin  özel harekata alınmasıyla ilgili hazırlıkların bayram sonrası tamamlanacağını açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, özel harekatta 25 bin polis bulunduğunu, bu sayının şu anda yeterli olduğunu belirtirken "Bu, özel harekata artık bundan sonra almayacağız değil. Bunun emeklisi oluyor. Daha ziyade burada şöyle bir şey düşünüyoruz. İçeriden sınavla özel harekat almak. Benim özel harekat olmak isteyen polis kardeşlerime, polis olmak isteyen aday kardeşlerime tavsiyem şudur: Polisliğe girsinler, polisliği kazansınlar. Çünkü özel harekat bundan sonra alırsak çok kısıtlı sayıda alacağız." dedi.

'ÖNCE POLİS, SONRA ÖZEL HAREKATÇI OLUN'

Soylu, özel harekat adaylarının önce polis olmalarını tavsiye ederek özel harekatın içinde çok büyük bir yelpaze açamayacaklarını dile getirdi.  Belirli bir sayıda kadın alacaklarını bildiren Bakan Soylu, şöyle devam etti:

"Orada özellikle lise mezunu alacak mısınız? Evet, kadın özel harekat lise mezunu alacağız ama orada bir KPSS şartı var. Geçen sefer özel bir kanun çıkartmıştık. Aldığımız özel harekatçıların hiçbirisini KPSS şartına dayandırmamıştık. O döneme ait, dikkat ederseniz, 15 Temmuz'dan sonraki bir şarttı. 15 Temmuz'dan sonra bizim ihtiyacımızı karşılamaya yönelik bir adımdı. Şimdi kadın özel harekatçı alacağız. O kardeşlerimiz de KPSS imtihanlarına girsinler, -puanlarını düşürmek- kadın özel harekatçılar için olabilir. Yani kadın özel harekat için özel bir şey olabilir. Çünkü ben sokakta görüyorum. O kadar çok istiyorlar ki, bu talep beni çok memnun ediyor."

15 BİN POLİS ALIMI AĞUSTOS SONUNA KADAR BİTECEK

Soylu, polis ve jandarmanın vatandaşın güveni açısından ilk üç içinde olduğunu savunarak bir mesleğe bu kadar teveccüh varken kısıt ortaya koymanın biraz sevimsiz bir tablo oluşturabileceğine söyledi. 

Polis alımında yaşla ilgili düzenlemelerin yapıldığını, mümkünse 24-25 veya 23-26 yaşlarında özel harekat polisi almak istediklerini kaydeden Soylu, yaş sınırının 32 olmasını isteyenlerin çok büyük istekle bunu belirttiğini ifade etti. Soylu, "Belki yarın şu ihtiyacımız olacak. Biz 35 yaşında almak zorunda kalacağız. Gençler belki buna ilgi göstermeyecekler. O zaman ben kaynağımı 34-35 yaşına göre düzenleyeceğim. Benim sürekli İçişleri Bakanlığı yapacak halim yok. Benden sonra gelecekler belki de diyecekler ki; Bunu 34'e, 35'e çıkaralım'" dedi.

Polis alımlarında 25. dönem ilan tarihleriyle ilgili bir soruya Soylu, "Biz ağustosun sonu gibi bu 15 bin alımımızın sevkini ve eğitimini bitiririz. Buna ihtiyacımız da var" ifadelerini kullandı.

Soylu, ağustos ve eylül ayında ilana çıkabileceklerini dile getirerek, FETÖ'den çok ihraç edilen olduğu için kaynaklarını hemen almak zorunda olduklarını, bunun için dört aya düşürdüklerini, şimdi 6 aya çıkaracaklarını söyledi.Üye OlÜye Girişi