3. Havalimanı inşaatı işçileri eylem başlattı

 

3. Havalimanı inşaatında çalışan işçilerin kötü çalışma koşulları, iş kazaları ve cinayetleri sebebiyle eylem başlattı. İşçilerin eylemine jandarma gaz bombası ve plastik mermilerle müdahale etti.

14.09.2018
Yazı Boyutu:  
İnşaat-İş Sendikası yaptığı duyuruda "3. Havalimanı'nda ağır çalışma koşullarına karşı isyan eden 40 bin inşaat işçisi arkadaşımız Akpınar şantiyesinin giriş ve çıkışlarını trafiğe kapatarak bugün iş durdurma eylemi başlattı" dedi.

JANDARMA GAZ VE PLASTİK MERMİYLE MÜDAHALE ETTİ

Sendika eyleme Jandarma'nın gaz bombası ve plastik mermilerle müdahale ettiğini belirtti:

"Jandarma işçi arkadaşlarımıza gaz bombası ve plastik mermilerle saldırdı. Sendika temsilcilerimiz de saldırı anında işçi arkadaşlarımızla birlikteydi. Burada birikmiş devasa öfkeyi ne biber gazı ne plastik mermi zaptedemez. İşçi arkadaşlarımızın yakıcı ve yıkıcı öfkesi bu köle kampını yerle bir edecek nitelikte!"SENDİKA MÜDAHALEDEN GÖRÜNTÜLER PAYLAŞTI

Yağmur altında uzun süre servis beklediklerini, şantiyedeki yemek ve barınma imkanlarının çok kötü olduğunu vurgulayan işçiler, çalışma koşullarının düzeltilmesini istiyor. Sabah saatlerinde şantiye önünde toplanan çok sayıda işçi, servislerin çıkışına engel olarak tepkilerini dile getirdi.

İşçiler eylem sırasında "İşçiyiz haklıyız söke söke alırız" sloganı attı.

İnşaat-iş sendikasının Twitter hesabından yapılan açıklamada "3. Havalimanı şantiyesinde arka arkaya yaşanan iş cinayetleri ve iş kazalarından dolayı, çalışma koşullarının giderek ağırlaşmasından dolayı üyelerimizin de içinde bulunduğu iş durdurma eylemi gerçekleşmektedir" denildi.

"YÖNETİM BİNASININ CAMLARI KIRILDI" 

Eylemi görüntüleyen üyelerinin "Video çekimi yapanlar tek tek belirlenip cezalandırılacaktır” denilerek tehdit edildiğini öne süren İnşaat-İş, "Plazaların olduğu yere doğru yürüyüş gerçekleşiyor. Yönetim binasının camları kırıldı. Eyleme katılan işçi sayısı giderek artıyor" paylaşımında bulundu.

JANDARMA İŞÇİLERE 'DAĞILIN' ÇAĞRISI YAPTI

İşçilerin eylem alanına gelen jandarma "yaptığınız eylem kanunsuzdur, dağılın" çağrısı yaptı. 

JANDARMA GAZ VE PLASTİK MERMİYLE MÜDAHALE ETTİ

Sendika eyleme Jandarma'nın gaz bombası ve plastik mermilerle müdahale ettiğini belirtti:

"Jandarma işçi arkadaşlarımıza gaz bombası ve plastik mermilerle saldırdı. Sendika temsilcilerimiz de saldırı anında işçi arkadaşlarımızla birlikteydi. Burada birikmiş devasa öfkeyi ne biber gazı ne plastik mermi zaptedemez. İşçi arkadaşlarımızın yakıcı ve yıkıcı öfkesi bu köle kampını yerle bir edecek nitelikte!"

DAĞILMAYAN İŞÇİLERLE GÖRÜŞME YAPILIYOR  

Müdahaleye rağmen dağılmayan işçilere görüşme talebi geldi. Kaymakamlık ve sendika temsilcilerinin de yer aldığı görüşme yapılıyor. Müdahale sırasında gözaltına alınan işçi olmadığı bildirildi.


 
MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR


 Sendika temsilcilerimizin jandarma komutanıyla yaptığı görüşmede herhangi bir işçi arkadaşımızın gözaltına alınmadığı bilgisi verildi.Müzakereler devam ediyor. (Artıgerçek)

Üye OlÜye Girişi