3 Türk filmi Londra Film Festivali'nde

 

Festivale çeşitli ülkelerden 250 film katılıyor

8.10.2014
Yazı Boyutu:  
 
Aralarında Türkiye'den yapımların da bulunduğu 250'ye yakın film, bu akşam açılışı gerçekleştirilecek olan  BFI  Londra Film Festivali'nde gösterilecek.
 
 
Birleşik Krallığın en büyük sanat etkinliklerinden biri olan BFI Londra Film Festivali başlıyor. Festivalde 17 farklı sinemada gösterilecek filmler arasında Türk filmleri de bulunuyor. Cannes Film Festivali'nde bu yıl Altın Palmiye ödülünü alan Nuri Bilge Ceylan imzalı "Kış Uykusu", Kutluğ Ataman'ın 2014 yapımı "Kuzu" ile Ömer Lütfi Akad'ın yönetmenliğini yaptığı 1973 yapımı "Gelin" isimli filmleri, festival çerçevesinde gösterilecek.
 
Festivalin açılış galası ise İngiliz kriptolog Alan Turing'in hayatının anlatıldığı "The Imitation Game" filmi ile Londra'nın sinema meydanı olarak bilinen Leicester Square'de bu akşam yapılacak.
 
Bu arada festival başlamadan önce Nuri Bilge Ceylan'ın ödüllü filmi "Kış Uykusu"na biletlerin tükenmesi dikkati çekti. "Kış Uykusu" 18 ve 19 Ekim'de Londra'daki sinemaseverlerle buluşacak. 
 
Uzun metrajlı filmlerin yanı sıra belgesellerin ve kısa filmlerin de gösterileceği Londra Film Festivali, 19 Ekim'e kadar sürecek. Birleşik Krallık'taki en büyük film festivali olan etkinlik, 58'inci yılını kutluyor. 

Üye OlÜye Girişi