300 kadın sanatçıdan barış sergisi

 

Femin- Artın 300 kadın sanatçıyla açtığı barışa tarafız sergisi 12 Ocakta sona eriyor

8.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

 
Türkiye’de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde internet yoluyla organize olan 300 sanatçı, dünya barışına katkı sağlamak amacıyla Türkiye’de 15 ilde ”Yalnızca Barışa Tarafız” sloganı ile 05-12 Ocak tarihlerinde aynı anda karma sergiler açtı
 
 
Femin-Art Kadın Sanatçılar Derneği Genel Başkanı ve Görsel Sanatlar  Öğretmeni Şükran Üst  yaptığı açıklamada, sanatçılar olarak dünya  barışına katkı sağlamak amacıyla çalışma yaptıklarını, internet üzerinden  organize olan Türkiye’den ve çeşitli ülkelerinden 300 sanatçının karma bir sergi  açmayı kararlaştırdığını belirtti.
 
Sanatçılarla oluşturdukları birliği barış adına şeendirdiklerini,  ”Yalnızca Barışa Tarafız” sloganı ile açılacak serginin hiçbir siyasi parti,  kurum ya da dernek adına yapılmadığını ifade eden Üst, şöyle devam etti:
 
”Günümüzde maalesef dünyada büyük savaşların olduğu bir dönemi  yaşıyoruz. Sanatçılar olarak barışa katkı sağlamak amacıyla bir araya geldik. 300  sanatçıyla 15 ilde aynı anda barış sergisi açacağız. Bir sanatçı bin sanatçıdır.  İnternet yoluyla, sosyal medyadan, Facebook’tan gruplar oluşturduk. İstesek  sergiyi 81 ilde açacak güçteyiz ama organizasyon ilk kez yapıldığı için sergiyi  15 il ile sınırlı tuttuk. Önümüzdeki günlerde daha büyük bir organizasyonla daha  çok sanatçı ile İstanbul’da büyük bir serginin planlamasını yapıyoruz.”
  
SANATÇILAR BARIŞI ÖRGÜTLEYEN  İNSANLARDIR
         
Savaşı hiç kimsenin benimsemediğini vurgulayan Şükran Üst, ”Sanatçılar  barışı örgütleyen, barışı, güzelliği anlatmak için bir arada olan insanlardır.  Savaşı tasvip etmiyoruz, çok üzülüyoruz ve bu sorumlulukla da barışa katkı yapmak  için bir aradayız” dedi.
 
Üst, dünyadaki savaşların sona ermesini isteyerek, şu ifadeleri  kullandı:
 
”Milletleri aynı şemsiye altında toplayan, sanatın merkezinde olan insan  ve sanatçının bir araya gelmesi, dünya barışına katkı yapacaktır. Bu halkanın  büyümesini istiyoruz sadece resim sanatıyla değil. Eminin başka sanat dallarında  da bu tür oluşumlar olacaktır. Sadece sanatçı değil, toplumda yaşayan insanların  da barış için bir araya gelmesi gerekir. Trabzon’daki duyarlı ve barışı özleyen  insanların da bize destek olmasını istiyoruz.”
 
YURTTA SULH CİHANDA SULH
         
Üst, sergiyi Atatürk’ün ”Yurtta Sulh Cihanda Sulh” sözünden yola  çıkarak açmaya karar verdiklerini belirterek, ”Atatürk’ümüz ’Yurtta barış, dünyada barış’ diyor. Bu kadar büyük bir söylemi ancak Atatürk söyleyebilirdi,  onunla gururluyuz, onun yolundan giden biz sanatçılar da onun söylemini hayata  geçirmek için bu oluşumu yaptık” dedi.
 
Şükran Üst, yabancı sanatçıların da eserleri ile destek verdiği  sergilerin İstanbul, İzmir, Antalya, Bursa, Adana, Trabzon, Van ve Kocaeli’nin de  aralarında olduğu 15 ilde 05-12 Ocak tarihleri arasında açılacağını kaydetti.
 
Trabzon’daki serginin Hamamizede İhsanbey Kültür Merkezi’nde açılacağını  ifade eden Üst, sergiye Karadeniz Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Eğitim  Fakültesi’nden, çeşitli derneklerden, bağımsız sanatçılardan ve ressamlardan  oluşan 40 sanatçının katılacağını ifade etti.
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi