'301 canı katletti, 1 işçi için sadece 6 gün hapis yattı'

 

Soma'da yürekleri dağlayan 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili tutuklu sanığı Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın tahliye edilmesine tepki yağıyor.

19.04.2019
Yazı Boyutu:  
CHP İzmir Milletvekili DİSK eski Gene Başkanı Kani Beko, Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili davanın tutuklu sanığı Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'ın tahliye edilmesine  isyan ederek “301 canı katletti her işçi için sadece 6 gün yatıp çıktı! Yargıda adalet nerde? Bu kabul edilemez!” dedi.  

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 14. Ceza Dairesi, Manisa'nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasına ilişkin davada 5 tutuklu sanığa verilen 15 ila 22 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezalarını yerinde bulmuş, 15 yıl hapis cezasına çarptırılan şirketin yönetim kurulu başkanı Can Gürkan'ın ise yurt dışı yasağı konularak tahliyesine karar verrmişti.Soma'da 13 Mayıs 2014 tarihinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5'i tutuklu 51 sanıklı davanın en başından bu yana takipçisi olduklarını belirten CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, “Biz dava sonunda verilen 15 yıl hapis cezasının bile 301 işçimizin hayatı için çok düşük bir ceza olmasına tepkiliyken bir üst mahkemeden tahliye kararı verilmesi hem işçi hakları için mücadele eden bizleri hem de aileleri derinden üzdü. Can Gürkan, 301 işçinin can vermesinin en tepedeki muhatabıdır ve cinayetlerin karşılığı olarak her işçi için sadece 6 güne denk gelen 5 yıllık bir hapis yattı. Bu kabul edilebilir bir hukuk kararı değildir! Bunun altında neler olduğuna bakmak gerekir. AKP iktidarının işçi haklarını, işçilerin hayatını kaybetmesine yönelik düzenlediğini Soma davasından da görüyoruz. İşçi cinayetleri her geçen gün artarken 301 işçiyi katleden sorumluların sadece 5 yıl hapis yatması iş yerlerinde gerekli önlemlerin alınmasını, denetimi, işçi haklarını bundan sonra daha da önemsenmemesinin yolunu açan bir karar olmuştur. Bu tür kararlar işçi ölümlerini engellemez, çoğaltır” diye konuştu.

 ‘TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİM’

Bundan sonra da 301 işçinin aileleriyle birlikte tüm direnişi göstereceklerini vurgulayan Kani Beko şunları söyledi:

“İşçilerin geride bıraktıkları ailelerinin yüreklerindeki yangını tekrar alevlendiren bu kararın ve bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğim. Tüm direnişimizi göstermeye, ranta karşı, sermaye gücüne karşı işçi haklarını savunmaya devam edeceğiz. AKP iktidarının hem hak hem de hukuk anlamında kurduğu bu çirkin düzeni yıkmak artık bizim tüm yüreği yanan annelerin, eşlerin, çocukların adına boynumuzun borcudur. Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarını biz hak, hukuk, adalet, kardeşlik, eşitlik, demokrasi diyerek ve bunların eksikliklerini halkımıza göstere göstere kuracağız. İşçi ölümlerini, iş cinayetlerini durduracak işçi sağlığı ve iş güvenliği yasasını da mutlaka çıkaracağız” açıklamalarında bulundu. 

Üye OlÜye Girişi