3,5 yaşındaki çocuğa asit atan enişte tutuklandı

 

Ünlü restoranın oyun odasında tüp macunundan sıktığı asitle küçük çocuğu yakan C.A. olayı yeğenin kendi çocuğundan daha çok sevildiği için yaptığını söyledi

23.10.2015
Yazı Boyutu:  
İstanbul Ataşehir’de bulunan ünlü Develi restoranda baldızının 3,5 yaşındaki çocuğunun yüzüne kimyasal sıvı sıkarak yaktığı iddia edilen C.A. (33) "kasten yaralama" suçundan tutuklandı. 

Ataşehir'de ünlü bir lokantada baldızının 3,5 yaşındaki çocuğunun yüzüne kimyasal sıvı sıkarak yaktığı iddia edilen C.A.(33) poliste işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edildi.OLAY NASIL GELİŞTİ?

Polisin tespitlerine göre olay şöyle gelişti; doktor eşi C.K.’dan bir süre önce boşanan avukat I.G., aralarında C.A.’nın da bulunduğu arkadaş grubuyla restorana geldi. I.G, oğlu Y.K.’yı oyun odasına gönderdi. Saat 20.45’te C.A. masadan kalkarak oyun odasının bulunduğu birinci kata gitti. Oda görevlisi P.A.’nın uyarısıyla galoş giyen C.A., içeride cebinden çıkardığı diş macunu tüpündeki maddeyi Y.K.’nın üzerine püskürttü. Y.K.’nın yanındaki iki çocuk da bu maddeden etkilendi. C.A., olayın ardından restorandan ayrıldı. 

Y.K.’nın yüzünde yanık oluşurken, diğer iki çocuk tedavilerinin ardından taburcu edildi. Tedavisi süren Y.K.’nın gözünü kaybetme tehlikesi bulunuyor.

C.A.’nın eşkal bilgilerini alan polis, I.G.’nin masasındaki kişilerin ifadesine başvurdu ve C.A.’nın erken ayrıldığını belirledi. Bu ayrıntı, çocuğun eniştesi C.A.’yı bir numaralı şüpheli yaptı. Polis çevredeki iş yerlerindeki kamera görüntülerini topladı. Kayıtlarda görüntüsüne ulaşılan C.A.’yı oda görevlisi P.A. ve çocuklar, içeriğinde sülfürik asit olduğu belirlenen diş macunu tüpünü sıkan kişi olarak teşhis etti.

'AMACIM KÜÇÜK DÜŞÜRMEKTİ'

C.A., dün akşam iş çıkışı geldiği Çekmeköy’deki evinde gözaltına alındı. C.A.’nın polise şunları anlattığı iddia edildi:
“Aynı yaşlarda çocuğum var. Aile hep ilgiyi Y.K.’ya gösteriyordu. Bende kıskançlık oldu. Evden içinde boya olduğunu sandığım spreyi aldım. İçinde asit olduğunu bilmiyordum. Amacım yüzüne sıkıp onu maskara etmek, küçük düşürmekti. Zarar vermek istememiştim."

ASİTİ DİŞ MACUNU TÜPÜNDEN SIKMIŞ, GİDİP HASTANEDE ZİYARET BİLE ETMİŞ

Ataşehir'de ünlü bir lokantada 3,5 yaşındaki Y.K'nın üzerine oyun alanında asitli madde atılarak yaralanması olayıyla ilgili gözaltına alınan C.A., Asayiş Şube Müdürlüğü'ndeki ifadesinde suçunu itiraf etti. Çocuğun teyzesinin eşi olan şüpheli C.A., asitli maddeyi bir diş macunu tüpünün içine koyduğunu ve çocukların yanına gelerek sıktığını anlattı.

Polis şüpheli C.A.'nın olaydan sonra maddeden yanan gömleğini değiştirdiğini ve bir saat sonra da hastaneye minik Y.K.'ya geçmiş olsun ziyaretine gittiğini, sabaha kadar hastanede yakınlarıyla beklediğini tespit etti.

SUÇUNU İTİRAF ETTİ

Asayiş Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından Ümraniye, Çekmeköy'de yolda yürürken yakalanan C.A.'nın Cinayet Büro Amirliği'nde sorgusu tamamlandı. Avukatı yanında ifadesi alınan C.A.'nın verdiği ifadede suçunu itiraf ettiği öğrenildi. C.A.'nın ifadesinde minik Y.K.'yı aile içinde kendi çocuklarından daha fazla ilgi gördüğü için kıskandığını söylediği öğrenildi.

"MADDENİN ASİT OLDUĞUNU BİLMİYORDUM"

Bir yazılım şirketinde pazarlama müdürü olarak çalıştığı öğrenilen C.A.'nın ifadesinde amacının minik Y.K.'ya zarar vermek olmadığını belirterek, “Evimde tadilat vardı. Orada ustaların bıraktığı malzemeler arasında bulduğum bir maddeyi diş macunu tüpünün içine koydum. Ben onun boya olduğunu düşünüyordum. Amacım onu arkadaşlarının arasında küçük duruma düşürmekti. Olay yerine gittiğimde ona doğru tutarak hızla sıktım. Madde hızla çevreye yayıldı. Çocuklar ağlamaya başlayınca oradan kaçıp masaya döndüm. Kimsenin beni gördüğünü düşünmedim" dediği öğrenildi.

KENDİ DE YARALANMIŞ 

Olay sırasında tüpün içinden çıkan madde nedeniyle kendi elinin ve gömleğinin de yandığını anlatan C.A., “Montumu boğazıma kadar çekip yanan gömleğimi gizlemeye çalıştım. Olaydan sonra masaya döndüm. Herkes hastaneye giderken ben gitmedim. Gidip üzerimi değiştirdim" dedi.

YENİ BİR DİŞ MACUNU ALMIŞ

Yapılan soruşturmada C.A.'nın olaydan sonra bir markete giderek cebinde boşalttığı diş macunu tüpünün yerine gerçek bir diş macunu aldığı tespit edildi. Şüphelinin bunu polisin cebinde olduğu tespit edilebileceği diş macunu tüpünü sorması halinde göstermek için aldığı belirledi. Diş macunun tüpünün içindeki maddeyi evinde yapılan tadilat sırasında ustaların bıraktığı malzemelerin içinden aldığını anlatan C.A.'nın bu kadar zarar vereceğini düşünmediğini sadece boya sandığını söylediği öğrenildi. Öte yandan yapılan inceleme sonucu minik Y.K.'nın yüzünü ve gözlerini yakan maddenin sülfirik asit olduğu tespit edildi.

MİNİK Y.K.'YA GEÇMİŞ OLSUN ZİYARETİNE GİTMİŞ

Şüphelinin bir markete giderek cebinde boşalttığı diş macunu tüpünün yerine gerçek bir diş macunu almasından yaklaşık bir saat sonra hastaneye minik Y.K.'ya geçmiş olsun ziyaretine gittiği öğrenildi. Şüphelinin sabaha kadar Y.K.'nın bulunduğu, hastanede yakınlarıyla birlikte beklediği belirtildi.
Yaptığından çok pişman olduğunu söyleyen C.A. öğle saatlerinde adliyeye sevk edilecek.

ÇOCUĞU ASİTLE YAKAN ŞÜPHELİ ADLİYEYE ÇIKARILDI

Ataşehir'de ünlü bir lokantada baldızının 3,5 yaşındaki çocuğunun yüzüne kimyasal sıvı sıkarak yaktığı iddia edilen C.A.(33) poliste işlemleri tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edildi. Şüpheliye çelik yelek giydirildiği dikkat çekti. Öte yandan anne Işıl G.'nin, kardeşinin kocası C.A'dan şikayetçi olduğu belirtildi.

TÜYLER ÜRPERTİCİ DETAYLAR ORTAYA ÇIKTI

Olayla ilgili yapılan polis soruşturmasında ise tüyler ürpertici detaylar ortaya çıktı. Polis yaptığı araştırmada C.A.'nın olayı planladığını ve o akşam yemeğini herkese tek tek telefon ederek kendisinin organize ettiğini tespit etti. Olay sırasında oyun alanında bulunan palyoçalar tarafından çocukların yüzlerinin boyandığı, bu sırada yüzüne asit atılınca yüzünün yandığını söyleyerek ağlamaya başlayan Y.K.'ya ailesinin, istemeden de olsa yanlış müdahale ettiği ortaya çıktı. Yanmanın yüzündeki boyadan olduğunu sanan ailenin çocuğun yüzünü suyla yıkadığı, bu sırada suyla tepkimeye giren sülfirik asitin çocuğun yüzünde ve vücudunda derin yaralar açtığı öğrenildi.

2 GÜN UYUYAMAMIŞ

Şüpheli C.A'nın, olaydan sonra 2 gün uyumadığı, eşinin polise , "Ben onu çocuğa üzüldüğü için uyuyamadığını sanryurdum. Halbuki böyle bir olayın faili olduğu için uyuyamıyormuş" dediği öğrenildi.

BİLGİSAYAR İNCELEMESİ SÜRÜYOR

Öte yandan lokantanın güvenlik kameralarının incelemesinin de Siber Suçlar Şube Müdürlüğü'nde sürdüğü öğrenildi. Güvenlik kamera görüntülerinin dışarıdan bir hacker tarafından yapılan müdahale ile silindiğine dair kuvvetli şüpheler bulunduğunu söyleyen yetkililer, incelemenin ve görüntülerin geri getirilme çalışmalarının sürdüğünü söylediler.

UZMAN GÖRÜŞÜ:

RUHİ DURUMU İÇİN BİLİRKİŞİ İSTENEBİLİR
İstanbul Ataşehir'de bir kebapçıda meydana gelen olayı gerçekleştiren eniştenin 'ruhsal sorunları' olup olmadığı merak konusu oldu. Eniştenin polis ifadesinde kullandığı "Aynı yaşlarda çocuğum var. Aile hep ilgiyi Y.K.’ya gösteriyordu. Bende kıskançlık oldu. Evden içinde boya olduğunu sandığım spreyi aldım. İçinde asit olduğunu bilmiyordum. Amacım yüzüne sıkıp onu maskara etmek, küçük düşürmekti. Zarar vermek istememiştim" sözlerini Türkiye Psikiyatri Derneği Medya Sözcüsü Doç.Dr. Burhanettin Kaya'ya sorduk. Kaya, "Birincisi muayene etmediğimiz, bize başvurmayan birinin ruh sağlığı durumu hakkında yorum yapmak etik değildir. İkincisi muayene ettikten sonra o kişi hakkında kamuoyuna açıklama yapmak hiç etik değildir. Bu bir meslek sırrıdır, mahremiyettir. Dolayısıyla meslek etiği gereği bir kişinin ifadesine bakıp, ruhsal durumu değerlendirilemez" dedi. 

MAHKEME, 'BİLİRKİŞİ' İSTEYEBİLİR 
Kaya, mahkemenin, gerekli görmesi halinde eniştenin ruhsal durumunun, cezai ehliyetinin olup olmadığının tespiti için 'bilirkişi' isteyebileceğine dikkat çekti. 

ADALET TECELLİ ETMELİDİR
 Kaya, çocuğa şiddetin, istismarın birçok nedeni ve biçimi olabileceğine dikkat çekerken, "Bir birey aileye kızgınlığından 3.5 yaşındaki bir çocuğa şiddet uyguluyorsa, bunun bir yaptırımı, cezası olmalıdır. Adalet tecelli etmelidir" dedi. (Aysel ALP /HÜRRİYET)

Üye OlÜye Girişi