38 günlük bebeğe işkence ve cinsel istismar

 

Ölen 38 günlük bebeğe işkence yapıldığı ve cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı

31.01.2017
Yazı Boyutu:  
Sosyal medyada iki gündür konuşulan iddia doğru çıktı. Van'da hastaneye getirildikten bir gün sonra yaşamını yitiren 38 günlük bebeğe cinsel istismar uğradığı, kafasında kırıklar ve vücudunda morluklar olduğu tespit edildi. Anne ve iki erkek tutuklandı.

Van’da P.T. adlı anne, henüz 38 günlük bebeğini yanındaki F.A. ve Y.G. kişilerle 26 Ocak tarihinde özel bir hastaneye götürdü. Sağlık durumu oldukça kötü olan bebek hemen yoğun bakıma alındı. Tedavi sırasında bebeğin kafatasında kırık, vücudunun değişik yerlerinde ısırık, sol gözünde morluk ve cinsel istismar bulgularına rastlanınca, hastane yönetimi durumu polise bildirdi. Minik bebek, uğradığı işkenceler nedeniyle 22 saat sonra yapılan tüm müdahalelere rağmen hayata gözlerini yumdu.

Bu gelişme üzerine, Van Cinayet Büro Amirliği tarafından soruşturma başlatıldı. Anne P.T. ve onunla birlikte hastaneye gelen F.A ile Y.G gözaltına alındı. Haklarında işlem yapılan şüpheliler düzenlenen tahkikat evrakı ile birlikte bugün Van Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlılar, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Valilikten yapılan açıklamada, bebeğin maruz kaldığı işkence ve cinsel istismar doğrulanırken, şüpheliler hakkında adli sürecin başlatıldığı anlatıldı.

‘KAFASINA ALDIĞI DARBE SONUCU ÖLDÜ’

Van Barosu da istismar olayı ile ilgili açıklama yaptı. Baro Başkanı Murat Timur, yaşanan bu olayın insanlığın geldiği son aşamayı gösterdiğini söyledi. Timur, Baro olarak 2 günden bu yana olayın yakından izlediklerini ettiklerini belirterek şöyle konuştu:
“Otopsi raporunda bebeğin ölüm nedeni başına aldığı darbe sonucu ölümü gerçekleştiği belirtiliyor. Ayrıca bebeğin vücudunun belli noktalarında darp edildiği yönünde tespitler var. İstismar noktasında bir takım bulgular var. Adli Tıp Kurumu özellikle çocuktan alınan dokularla birlikte bu konuda net tespit yapacak. Dikkat edilecek hususlardan bir tanesi çocuğun annesinin de şüpheliler arasında tutuklanmış olması. Yine diğer soruşturma dosyasında dikkat edilecek bir diğer husus şüphelilerin uyuşturucu kullandığı iddiası. Uyuşturucu konusu uzun zamandır zaten gündemi meşgul ediyor. Bu da bu sorunun çözümü için çalışmalar yapılması gerektiğini bir daha akla getiriyor. Uyuşturucu kullanım yaşının çok aza düşmesi dikkat edilecek noktalardan bir tanesi.”

‘İNSANLIĞIN GELDİĞİ SON NOKTA’

Baro olarak olayın takipçisi olacaklarını da belirten Timur, istismar konusunun daha önce de kendilerine yansıdığını ifade ederek şöyle konuştu:

“Ancak, bu konular soruşturmanın gizliliği açısından çok fazla gündeme gelemiyor. Özellikle 40 günlük bir bebeğin istismara uğrama şüphesi hiçbir toplumda hiç karşılaşılmayan bir olay. Bizde bu konuda bilgilendirme amaçlı böyle bir açıklama yapma gereği duyduk. Şüphelilerin 3’ü tutuklandı. Biz de baro olarak bu olayın takipçisi olacağız. Daha detaylı bilgiler toparlandıktan sonra yeni bir açıklama yapmayı düşünüyoruz. Soruşturmanın ilk aşaması tamamlanmış oldu. Ama şunu ifade edeyim bu da insanlığın geldiği son noktadır. Bizde bu şüphelilerin en ağır cezayı alması için elimizden gelen her şeyi yapacağız.”

İSTİSMAR İTİRAFI

Şüphelilerden 2’sinin verdikleri savunmada istismarı reddettiklerini birini ise istismarı doğrulayacak bir beyanda bulunduğuna dikkat çeken Baro Başkanı Timur, “Şüphelilerinden bir kısmı istismar olayını reddederken bir tanesi istismar olayını doğrulacak bir beyanda bulundu. Şüphelilerden 3’ü de ‘Çocuğu beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak derecede kişiyi öldürme’ ve bir tanesi hakkında da uyuşturucu madde kullanıma suçundan tutuklandı” dedi.
(VAN-DHA)


Üye OlÜye Girişi