4 günlük sokağa çıkma yasağında sıcaktan bunalacağız

 

Türkiye genelinde bu hafta Kuzey Afrika üzerinden gelen sıcak hava akımları etkili olacak.

12.05.2020
Yazı Boyutu:  
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "16, 17, 18, 19 Mayıs tarihleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır" ifadelerini kullanmasının ardından gözler Meteoroloji Genel Müdürlüğü'ne çevrildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün değerlendirmesine göre Türkiye, yüksek basınç merkezinin etkisi altına girerken, yarın hariç gelecek hafta başına kadar ülkede yağış beklenmiyor.

Havanın genellikle kuzey kesimlerde parçalı bulutlu, güney kesimlerde az bulutlu ve açık olacağı tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının, çarşamba günü yurdun kuzey kesimlerinde görülecek bir günlük kısa süreli serinlemenin dışında, gelecek hafta başına kadar hissedilir derecede artacağı ve ülke genelinde mevsim normallerinin 6-10 derece üzerinde seyredeceği öngörülüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tahminlerine göre, 16 Mayıs'ta başlayıp, 19 Mayıs'ta sona erecek sokağa çıkma yasağı günlerinde hava sıcaklıkları vatandaşları bunaltacak.

 İzmir ve Ankara kavrulurken, bu illere oranla İstanbul daha serin bir hava sıcaklığına maruz kalacak. Ancak İstanbul'daki serinlik kısa süreli olacak. 

EN ŞANSSIZI İZMİR  İZMİR

Yasağın uygulanacağı iller arasında en şanssız şehir İzmir oldu. Dört günlük yasağın 2. günü hava sıcaklığı 41 derece olacak. 

En düşük sıcaklık ise yasağın son günü yaşanacak. Termometreler 35 dereceyi gösterecek. 

16 Mayıs cumartesi günü İzmir güneşli bir güne uyanacak. Gündüz 39, gece 22 derece olacak.

17 mayıs pazar günü ise termometreler 41 dereceyi işaret ederek yasağın en sıcak günü yaşanacak. Gece ise sıcaklık. 20 derece olacak. 

Antalya ve Muğla gibi turizm merkezlerinde ise sıcaklık İzmir'den 2-3 derece altında seyredecek. 

Üye OlÜye Girişi