4 yaşındaki çocuk tacizcisi 8 yıl yedi ama serbest

 

54 yaşındaki 4 çocuk babası, eşinin bakıcılık yaptığı evin 4 yaşındaki kız çocuğuna cinsel tacizde bulunmaktan 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, çocuk tacizcisini Yargıtay kararına kadar serbest bıraktı

22.06.2016
Yazı Boyutu:  
Kayseri'de 54 yaşındaki bir kişi, eşinin evde bakıcılığını yaptığı 4 yaşındaki kız çocuğuna cinsel tacizde bulunmaktan 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak taciz hükümlüsü A.İ. tutuklanmadı. Çünkü mahkeme Yargıtay süreci sonuçlanıncaya kadar sanığa adli kontrol şartı uygulanmasına karar verdi.

Türkiye'de tutuklama tedbirinin bir cezalandırılma aracı olarak kullanılmasına yönelik tartışmalar yıllardır sürüyor. Çok sayıda gazeteci, akademisyen mahkemeler tarafından hukuka uygunluğu tartışmalı kararlarla tutuklanarak, dünya çapında tepkilere yol açarken Kayseri'den gelen bir mahkeme kararı şaşkınlık yarattı. 4 yaşındaki bir kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmaktan suçlu bulunan ve 8 yıl hapis cezasına çarptırılan kişi tutuklanmadı.

Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada evli, 4 çocuk babası 54 yaşındaki tutuksuz sanık A.İ. ve 4 yaşındaki mağdure B.Ö. ile annesi D.P. hazır bulundu.

İddiaya göre annesi D.P. çalıştığı için 4 yaşındaki kızı B.Ö.'yü, Belsin'de oturan S.İ. isimli kadına para karşılığında gündüzleri bakıcılık yapması için bırakıyordu.

21 Ocak 2016'da S.İ. belediyenin dağıttığı ekmeği almak için evden çıktı. Daha sonra küçük kız B.Ö. ile bakıcının kocası sanık A.İ. evde yalnız kaldı. Sanık A.İ. küçük kıza cinsel istismarda bulundu.

Annesi D.P. akşam çocuğu almaya geldiğinde küçük kız annesine, istismarı anlattı. Bunun üzerine D.P. karakola giderek sanıktan şikayetçi oldu.

A.İ. hakkında "çocuğun cinsel istismarı" suçundan dava açıldı.

Mağdurun annesi D.P. duruşmada kızının dışarı çıkarılmasını isteyince, 4 yaşındaki B.Ö., mahkeme salonu dışına çıkarıldı.

Şikayetçi D.P. "Beni dün tehdit edip, bana komplo kurdular. Dün şikayetten vazgeçtiğimi söyledim ama şu an buradayım ve sanıktan şikayetçiyim. Dışarıda da beni tehdit ediyorlar. Şikayetim devam ediyor" diye konuştu.

Sanık A.İ. ise eşinin işvereni konumundaki şikayetçi tarafından kendisinden para koparılmaya çalışıldığını ve suçlamaların uydurma olduğunu ileri sürdü.

Mahkeme heyeti yapılan yargılama sonucu suçunu sabit görerek A.İ'ye "çocuğun cinsel istismarı" suçundan 8 yıl hapis cezası verdi. A.İ.'ye Yargıtay sonucu beklenene kadar, adli kontrol ve yurt dışı yasağı getirildi fakat tutuklanmadı. (İHA/ CNNTÜRK)

Üye OlÜye Girişi