40 bin yılbaşı çocuğu!

 

Şanlıurfa nın 200 bin nüfuslu ilçesinde 40 bin kişinin doğum tarihleri 1 Ocak

02.01.2012
Yazı Boyutu:  

200 bini aşkın nüfusuyla Türkiye de bir çok ilden büyük olan Siverek te, yaklaşık 40 bin kişinin nüfus kaydında doğum gününün, 1 Ocak olarak yazılması dikkati çekiyor.

NTV nin haberine göre Siverek Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü Güler Akbulut, geçmiş yıllarda bölgede bazı yurttaşların imam nikahıyla birlikte yaşadığını, uzun bir süre sonra resmi nikah kıydıklarını bildirdi.

Bu şekildeki çiftlerin dünyaya gelen çocuklarını da sonradan nüfusa kaydettiklerini belirten Akbulut, yurttaşların çocuklarının doğum tarihlerini tam olarak hatırlamadıkları için nüfusa kaydederken, yılın ilk ay ve gününü yazdırdıklarını ifade etti.

Akbulut, bu nedenle  200 bin nüfuslu ilçede 40 bin kişinin nüfus cüzdanında doğum gününün 1 Ocak olarak yazıldığına dikkati çekerken son dönemde bu durumun değişiklik göstermeye başladığını,yurttaşların artık çocuklarını doğduğu gün nüfusa kaydettirdiğini, dolayısıyla doğum tarihlerinin de doğru yazılmaya başlandığını ifade etti.

Siverek Kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu da geçmiş yıllarda yaşanan bu durumun büyük oranda değiştiğini bildirdi.

Hersanlıoğlu, eğitim seviyesinin yükselmesinin yanı sıra özellikle düzenlenen toplu nikah törenleri, yeşil kart uygulaması ve eğitim yardımından faydalanmak isteyen ailelerin, artık çocuklarını doğdukları andan itibaren nüfusa kaydetmeye başladıklarını söyledi.

Hersanlıoğlu, doğum tarihi 1 Ocak olan vatandaşların genellikle geçmiş yıllarda kayıt yaptıranlar olduğuna işaret ederek, Bunlar geçmişte kaldı, vatandaşlarımız bugün daha bilinçli durumdalar dedi.

ANAHTAR KELİMELER


Üye OlÜye Girişi