40 ilde birden tutuklamaları protesto eylemi

 

Birçok parti, sendika ve örgüt, AKP nin baskı ve şiddet politikalarına karşı, Türkiye çapında sokağa çıkarak, TMK ve Özel Yetkili Mahkemeler Kalksın, Tutuklananlar serbest bırakılsın dedi

03.12.2011
Yazı Boyutu:  

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve 3_orgut_Emek_ve_Demokrasi_G____leri_40___lde_Soka__a_____k__yo.jpgMimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) öncülüğünde çeşitli siyasi parti ve örgütler, "Emek ve Demokrasi Güçleri" olarak yaşanan baskı ve şiddet ortamına karşı Türkiye çapında eylemler gerçekleştirdi.

Eyleme, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Emek Partisi (EMEP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Halkevleri gibi birçok parti ve örgüt de destek verdi.

Taksim de iki bin kişinin katıldığı protestoda, "Özel yetkili mahkemeler ve Terörle Mücadele Yasası kaldırılsın. Gözaltılar durdurulsun, tutuklular serbest bırakılsın" talebi dile getirildi. 

CHP ve BDP aynı talepleri dile getirdi

Gösteriye katılanlar arasında, CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, CHP İstanbul Milletvekili Mevlut Aslanoğlu, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Tores Dinçöz, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Eğitim-Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik dikkat çekti.

Galatasaray a yürüyüş sırasında kısa bir oturma eylemi de yapan protestocular,  Büşra Ersanlı, Ragıp Zarakolu, Ahmet Şık, Nedim Şener, Mustafa  Balbay, Mustafa Avcı,  KESK li tutsaklar, ve  Kürt tutsakları andı. Teker teker isimleri okunan tutuklular için "Burada" diye bağırıldı.

Galatasaray Lisesi önünde, Emek ve Demokrasi Güçleri adına KESK Genel Başkanı Lami Özgen yaptığı açıklamada, "AKP nin ileri demokrasi balonu ve yalanı orta yerde patladı. Bırakalım ilerisini, en geri demokrasilerde bile olmayan uygulamalar günlük yaşamımızın bir parçası haline geldi. AKP için demokrasinin kıstası AKP li olmak, AKP politikalarını kayıtsız, şartsız destelemektir. AKP için, bombadan daha tehlikeli olan politikalarını eleştiren yazılar, kitaplardır. Bu yüzden AKP, muhalif olan herkesi hedef alıyor, düşman görüyor. Türkiye bir açık hava cezaevine dönüşüyor. Her yeni güne tutuklama haberleri ile başlıyoruz. Tutuklamalar seçilmiş milletvekillerine, belediye başkanlarına kadar uzanıyor" diye konuştu.

Sıra ne zaman bana gelecek korkusunun yaygınlaştığını söyleyen Lami Özgen, "Düşünemez, talep edemez, hareket edemez hale getirilmek isteniyoruz. Seçilmişler, üniversite öğretim görevlileri, Nedim Şener, Ahmet Şık gibi muhalif gazeteciler, demokratik kitle örgütü temsilcileri, AKP li olmayan belediyeler hedef tahtasında. 25 KESK li, sendikal faaliyetleri nedeniyle, 6 şar yıl, 3 er ay ile cezalandırıldı. Halen 33 KESK li tutuklu. Özel yetkili mahkemeler ve terörle mücadele yasası kaldırılmalıdır. Gözaltı operasyonları durdurulmalıdır. Hukuka aykırı tutuklanananlar serbest bırakrılmalıdır" şeklinde konuştu.

KESK Genel Başkanı Lami Özgen in de içinde bulunduğu 25 KESK üyesine "terör örgütüne üye olmaktan" altışar yıl üçer ay hapis cezası verilmesi sonrasında kararlaştırılan yürüyüş saat 13.00 te Taksim Tramvay durağında başladı.

 "Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz", "İçerde, dışarıda hücreleri parçala", "AKP sendikamdan elini çek" diye slogan attılar.

Protesto eyleminde dört talep dile getirildi:

- Özel Yetkili Mahkemeler kaldırılsın.

- Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kaldırılsın.

- Gözaltı ve tutuklamalara son verilsin.

- Tutuklananlar serbest bırakılsın.

ANAHTAR KELİMELER


Üye Ol



Üye Girişi