41. İstanbul Maratonu'nda 20, 6 milyon lira bağış toplandı

 

Dünyada kıtalararası koşulan tek maraton olan, Türkiye’nin en geniş katılımlı kitlesel spor etkinliği Vodafone İstanbul Maratonu’nda bağış rekoru kırıldı.

28.11.2019
Yazı Boyutu:  
İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından Vodafone’un isim sponsorluğunda “İstanbul Senin, Durma Koş” temasıyla 3 Kasım Pazar günü koşulan Vodafone 41. İstanbul Maratonu’nda parkur rekorundan sonra bağış rekoru da kırıldı

Türkiye topraklarında en iyi derecenin elde edildiği koşuda, hem kurumlar hem bireyler bağış toplamakta da yarıştı.

Sivil toplum kuruluşlarınca açıklanan verilere göre geçtiğimiz yıl 13milyon 861bin 497 Türk lirası olan toplam bağış miktarı yüzde 49’luk bir artış ile bu yıl 20 milyon 670 bin 324 Türk lirasına ulaşarak rekor kırdı.


Türkiye’nin en büyük yardımseverlik koşusu olarak da anılan Vodafone İstanbul Maratonu’nun 41. yarışında sosyal sorumluluk partneri Adım Adım’ın desteği ile 45 Sivil Toplum Kuruluşu tarafından 17 milyon 37 bin 902 Türk lirası bağış toplanırken, maraton kapsamında kampanya yürüten diğer 41 Sivil Toplum Kuruluşu da eklenince bu rakam 20 milyon 670 bin 324 Türk lirasını buldu.

Adım Adım verilerine göre 14 bin 643 kişi, yarışa katılanların yarısından fazlası bir amaç için iyilik peşinde koştu. STK’lar tarafından açıklanan verilere göre yapılan bağışlar sayesinde hasta, engelli, yardıma muhtaç, korunma altına alınan hayvanlar vb. olmak üzere 25 binin üzerinde canlının hayatına etki edilmiş oldu.

En büyük bağış eğitime

86 farklı Sivili Toplum Kuruluşunun kampanya yürüttüğü maratonun en büyük katkısı ise eğitime oldu. Eğitim için koşan Darüşşafaka Cemiyeti koşucuları 2.1 milyon Türk lirası bağış toplanmasına katkı sağlarken, Türk Eğitim Vakfı koşucuları 1.3 milyon Türk lirası bağış topladılar.

Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV) da 1.2 milyon Türk lirası bağış ile üçüncü en büyük bağış toplayan kurum oldu.

Parkur rekoru kırılmıştı

İstanbul Maratonu'nda yarışa tavşan atlet olarak başlayan Kenyalı atlet Daniel Kipkore Kibet 2:09:44’lük derecesi ile parkur rekoru kırarak, bugüne kadar Türkiye topraklarında koşan en hızlı atlet olurken Kadınlar kategorisinde ise bitiş çizgisini ilk gören isim ise 2:23:40’lık derecesi ile Etiyopyalı atlet Hirut Tibebu olmuştu.  (Kazete Haber Merkezi)


Üye OlÜye Girişi