6 kazık

 

31.01.2008
Yazı Boyutu:  

1950'Lİ yıllardı. Babam koyu Cumhuriyet Halk partili idi. Seçimlerde babam, anneme sıkı sıkı tembih eder: "sakın altı parmaktan başkasına oy verme seni keserim ha.." Anacığım "tamam" der. Nede olsa kocasıdır. Onun sözünden çıkması mümkün değil. Bakmış oy pusulasına. Bir el resmi var. Saymış 5 parmak çıkmış. Bir daha bir daha saymış. Yok 5 parmak. 6 parmak yok. Gülmüş. İlk defa kocasının bir açığını yakalamış. Keyiflenmiş. Kendi kendine kocası için söylenmiş: "başka zaman akıllı geçinir, bir elin beş parmağını sayamıyor" demiş. Beş parmağa mühür basmış çıkmış. Babam sormuş ; Kime verdin oyunu?
Anam demiş "başka zaman matematiğim guvvetli diyorsun. Hani orda 6 parmak ne gezer. Beş parmak vardı. Babam telaşlanır "sen hangisine verdin?" anam:" beş parmağa. 6 parmak yoktu ki. Babam kızgınlıkla bir oy pusulası getirir 6 oku göstererek buna verecektin" der.
Anam, "altıok"a bakar bakar uçlarını sivri gördüğünden kazıklara benzetir. Babama döner; sen bana 6 kazığa ver demedin ki; 6 parmak deyince bende 6 yoktu, 5 parmağa verdim, der.
Kızbes AYDIN
Üye OlÜye Girişi