67 özel okulda 200'den fazla cinsel taciz

 

67 kolejde yıllara yayılan cinsel taciz vakalarının çoğunun okul yönetimlerince gizlendiği ortaya çıktı

12.05.2016
Yazı Boyutu:  
ABD'de yayımlanan Boston Globe Gazetesi’nin ‘Spotlight’ ekibi, yeni bir skandalı ortaya çıkardı. ABD’de 67 özel okulda 200’den fazla çocuk tacize uğradı. On yıllara yayılan vakaların çoğu idareciler tarafından gizlendi, öğretmenler başka okullarda çalışmaya devam etti

Boston Globe Gazetesi tarafından yapılan araştırmada, 67 özel okulda okuyan 200’den fazla çocuğa yapılan cinsel saldırı ve tacizin yıllarca okul yönetimleri tarafından saklandığı ortaya çıktı. Gazetenin Amerikan Katolik Kilisesi’nin pedofili skandalını da ortaya çıkaran Pulitzer Ödüllü ‘Spotlight’ adlı birimi tarafından yapılan araştırmada, yüzlerce çocuğun tecavüz ve tacize maruz kalmasına rağmen sadece 90 dava açıldığı ve 37 öğretmen ve okul çalışanının okullardan kovulduğu tespit edildi.

Gazetenin mahkeme kayıtlarını inceleyerek ve okul yöneticileri ile görüşerek hazırladığı araştırmaya göre, çocuk tacizinden dolayı okullarından atılan eğitim çalışanlarından 11’i daha sonra başka okullarda çalışmayı sürdürdü. Hatta bunlardan biri ilk cinsel istismar vakasından sonra 35 yıl okullarda çalıştı.

Rhode Island Eyaleti’ndeki Middletown kentinde bulunan St. George Lisesi’de taciz olayına karışan bir erkek öğretmen 1968 yılında okuldan sessiz sedasız kovuldu. Buna rağmen 2003’e kadar başka okulda çalışan bu öğretmen Hawaii Eyaleti’nde bir başka taciz vakasından sonra öğretmenliği bıraktı.

St. George Okulu’nda 2004’te 11 öğrenci bir beden eğitimi öğretmeni hakkında “kendilerine uygunsuz biçimde dokunduğu” gerekçesiyle şikâyetçi oldu. Ancak okul müdürü söz konusu “dokunuşların” cinsel istismara yol açmadığına kanaat getirdi.

Görevine devam eden öğretmen, 2011’de geçtiği Connecticut Eyaleti’ndeki Tafat Okulu’nda yine bir cinsel istismar suçlaması ile karşılaştı. Gazeteye göre, sadece 2016’da ABD’de okullarda cinsel saldırı ve tacizlere ilişkin 8 dava açıldı.

OSCAR GETİRMİŞTİ
Boston Globe Gazetesi’nin ABD Katolik Kilisesi’nin 90’a yakın pedofili vakasını gizlediğini ortaya çıkarma sürecini anlatan ‘Spotlight’ filmi, bu yıl “En İyi Film Oscar’ı”nı kazanmıştı. (GAZETE HABERTÜRK)

Üye OlÜye Girişi