68 ülkeden birinde daha kürtaj yasağı kalkıyor

 

Diktatör Pinochet'in koyduğu kürtaj yasağının kaldırılmasıyla ilgili yasa tasarısı Senato'dan geçti şimdi gözler Meclis'te

21.07.2017
Yazı Boyutu:  

Dünya’da 68 ülkede yasak olan kürtajın Şili’de bir hak olarak tanınmasına az bir süre kaldı. Kürtajın uzun yıllardır yasak olduğu ülkelerden Şili, yeni yasa tasarısıyla; kadın veya fetüsün hayatının tehlikede olduğu ve gebeliğin cinsel saldırı sonucu oluştuğu durumlarda ‘kürtaj hakkı’nı tanıdı. 

Uzun yıllardır kürtaj yasağının olduğu ve kadınların mücadelesinin hala devam ettiği Latin Amerika ülkeleri için umut olan bu tasarının 1 hafta içinde yasalaşması bekleniyor. 

Şili Başkanı Michelle Bachelet yasa tasarısı geçtikten sonra başkanlık köşkünden yaptığı açıklamada “Bu tarihi bir sabah. Senato üç kürtaj davasında cezalandırmanın kaldırılmasını onadı. Artık kadınlar bu gibi durumlarda kendileri için en iyisini seçebilecek” dedi. 

Şili kanunlarına göre yasa tasarısı şimdi alt meclise gönderilecek ve uzlaşma sağlanmaya çalışılacak. 
Sağ bloğun muhalefetine, hatta Bachelet’in kendi koalisyonundaki Hıristiyan Demokratlar’ın da karşı çıkmasına rağmen en büyük engel olan senatoyu aşan tasarının bir hafta içerisinde yasalaşması bekleniyor. 

Yasak diktatör Pinochet ile başlamıştı

Şili’de kürtaj 1931 yılında yasada yapılan bir değişiklikle kısmen de olsa serbestti. Diktatör Pinochet,  her koşulda kürtajı yasakladı, cinsel saldırıcı sonucu oluşan gebeliklerde ve gebenin hayati riskinin bulunduğu durumlarda dahi kürtaja izin verilmedi. 
2013 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Michelle Bachelet kürtajı serbest bırakacağı vaadinde bulundu. Kasım ayında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi Bachelet harekete geçti, ve kürtaj hakkı senatoda onandı. Şili’de kadınların belirli koşullarda kürtaj yapmasına izin veren yasa tasarısı çarşamba günü Kongre’nin üst kanadında kabul edilirken, alt kanatta yapılan oylamada bir oy farkıyla reddedildi. Koalisyon hükümetin Kongre’ye sunduğu yasa tasarısı, kadınların yaşam riski söz konusu olduğunda, ceninin sakat ve ölü olduğu saptandığında ve tecavüz sonucu oluşan gebeliklerde kürtajın serbest bırakılmasını öngörüyordu. Halk da kürtajı istiyor
 

Uluslararası Af Örgütü, Şili’de her yıl 300 bin civarında kadının yasa dışı kürtaj yaptırdığı tahmininde bulunuyor. Şilili kurumlar tarafından yayımlanan istatistikler de yılda 33 bin 500 kadının kürtaj sonucu ortaya çıkan sağlık sorunlarından dolayı hastaneye gitmek zorunda kaldığını gösteriyor.  Halkın yüzde 70’nin kürtajın yasallaştırılmasını istediği Şili’de, kürtaj yaptıran kadın ve onlara yardım edenler 5 yıl hapis cezasına çarptırılıyor. 


Üye OlÜye Girişi