73 bin 44 fotoğraf arasından birinci seçildi

 

61. Dünya Basın Fotoğraf Yarışması'nda (World Press Photo Awards) yılın en çarpıcı görüntüleri belli oldu.

13.04.2018
Yazı Boyutu:  
125 ülkeden 4 bin 548 fotoğrafçının katıldığı ve 73 bin 44 fotoğrafın yarıştığı World Press Photo Awards'ta kazanan isimler açıklandı.Agence France Presse (AFP) foto muhabiri Ronaldo Schemidt Yılın En İyi 2018 Dünya Basın Fotoğraf Ödülü'nü kazandı. Yarışmayı düzenleyen platform dereceye giren fotoğrafları da açıkladı. 

Kazanan fotoğrafta Caracas'taki şiddetli protestolar sırasında ateşlenen maskeli Venezüellalı protestocu gösterildi.

Schemidt'e dünyada birincilik ödülü getiren fotoğrafı; Amsterdam'da Spot News - Singles kategorisinde de ödül kazandı.

Yargıçlar, çevik kuvvet polisi ve protestocuların geçen yıl Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro rejimine karşı gösteri yapan şiddetli çatışmalar sırasında çekilen ödüllü fotoğrafın anlık duyguları kışkırttığını söyledi.

Ronaldo Schemidt; 28 yaşındaki Victor Salazar'ın, ve diğer protestocuların bir polis motorsikletini yok etmeye çalıştığı 3 Mayıs 2017'de gaz tankının patladığı sırada alevlerin vücudunu sarmasını görüntülemişti.

Yırtıcı görüntü, maskesini takan Salazar'ın vücudunun yangın zarfı gibi bir pelerin olarak çalıştığını gösteriyor. Yarışma organizatörleri, olayı birinci ve ikinci derece yanıklarla atlattı.


JÜRİ BAŞKANI HERRERA'NIN DEĞERLENDİRMESİ

Geo Fransa'nın Fotoğraf Direktörü ve Jüri Başkanı Magdalena Herrera,"Yılın fotoğrafı bir olayı anlatmak zorunda ayrıca soruları da beraberinde getirmesi gerekiyor. bu yılda dünyada neler olduğuna dair bir bakış açısı göstermek zorundadır" diyor 

Schemidt'e ödül getiren fotoğrafın  klasik bir fotoğraf olmasına karşın, anlık bir enerjiyi ve dinamizmi yansıttığını kaydeden Magdalena Herrera "Renkler ve hareketler çok iyi ve güçlü. Anında bir duygu aldım" dedi.

Üye OlÜye Girişi