73.Venedik Film Festivali'ne 'modeller' damga vurdu

 

Venedik Film Festivali, geçtiğimiz günlerde düzenlenen açılış töreniyle sinema perdelerini 73. kez açtı. Hem de Reha Erdem'li programıyla!

05.09.2016
Yazı Boyutu:  
31 Ağustos-10 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek 73. Venedik Film Festivali'nin açılışı, ABD'li yönetmen Damien Chazelle'in "La La Land" isimli filmiyle yapıldı. İtalya'da gerçekleştirilen Venedik Film Festivali'nde modeller Guilia Salemi ve Dayane Mello iddialı kıyafetleriyle ilgi odağı oldular.

Palazzo del Casino'da yapılan Venedik Film Festivali’nde Papa Sekizinci Pius’un anlatıldığı televizyon dizisi The Young Pope’nın (Genç Papa) prömiyerine, model Guilia Salemi ve Dayane Mello damgasını vurgu.

Ryan Gosling, Emma Stone, J. K. Simmons, Finn Wittrock, John Legend, Rosemarie DeWitt, ve Meagen Fay’in yer aldığı senenin en beklenen filmlerinden olan müzikal, ön gösteriminin ardından hem izleyiciden hem sinema eleştirmenlerinden olumlu tepkiler aldı.

Festivalin gelenekselleşen açılış gala yemeği ve açılış resepsiyonu İtalya'da 24 Ağustos'ta meydana gelen depremin kurbanlarına saygı gereği iptal edildi. Festival yöneticileri, tüm festival boyunca, depremzedeler için yardım amaçlı bağış toplanacağını da açıkladı.

Festivalin tüm merkezlerinde, saldırı, protesto vb. girişimlerin önlenmesi amacıyla da pek çok güvenlik tedbiri alındığı görüldü. yani kısacası, bir anlamda doğal afet ve terör bu sene Festival’i iyiden iyiye etkiledi.

Festivalin Sanat Yönetmeni Alberto Barbera, yaptığı açıklamada "Avrupa'daki terör saldırılarının ardından güvenlik meselesi en önemli hususlar arasında" dedi.

Festivalin bu seneki konukları arasında hem sanat hem de şov dünyasının ünlü isimleri vardı; Emma Stone, Michael Fassbender, Jude Law, Natalie Portman, Mel Gibson, Amy Adams, Denzel Washington gibi Hollywood yıldızlarının yanı sıra dünya sinema endüstrisinden de çok sayıda önemli ismin gelmesi de bekleniyor.

Festivalin yarışmalı resmi seçkisinde yer alan filmler arasında, Tom Ford’un son filmi Nocturnal Animals, François Ozon'ın Frantz’ı, Terence Malick’in Voyage of Time’ın da bulunduğu 20 film, festivalin büyük ödülü olan Altın Aslan için yarışıyor. Bu 20 filmi değerlendirecek Festivalin büyük jürisinin başkanlığını Sam Mendes üstleniyor.Türkiye’yi bu sene, son filmi Koca Dünya’yla Reha Erdem Temsil Ediyor

Festivalin Ufuklar seçkisinde yarışan 10 filmin arasında, bu sene ülkemizi temsilen Koca Dünya ile Reha Erdem de yer alıyor.

(Hande öçalan /Sinemia Editörü)


Üye OlÜye Girişi