78 bin öğrenciye üniversiteye sınavsız geçiş hakkı engeli

 

ÖSYM 2016 Kılavuzu’nda “sınavsız geçiş hakkı “yer alırken, yaklaşık 78 bin öğrenci bu haktan yararlanamama riskiyle karşı karşıya kaldı.

26.05.2016
Yazı Boyutu:  
TBMM Başkanlığı’na sunulan Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nda “unutulan” bir madde bu yıl üniversiteli olacağını düşünen öğrencilerin hayallerini bitirecek. ÖSYM Kılavuzu’nda yer alan bu haktan yararlanmak isteyip başvuru yapan öğrenciler, ”bu yıl öğrencilerin kapsamıyor” ek maddesi konulmaz ise ünüversiteye giremeyecekler.

Çünkü tasarıya göre meslek lisesi öğrencilerinin alanlarının devamı niteliğindeki yükseköğretim programlarına sınavsız geçişlerini düzenleyen bu hak kaldırılıyor.Oysa 2016 ÖSYS Kılavuzu’nda “sınavsız geçiş hakkı” yer aldığı için yaklaşık 78 bin öğrenci bu haktan yararlanmak için başvurdu, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girmedi.

Eğer tasarıya düzenlemenin bu yılın öğrencilerini kapsamadığına ilişkin bir ek madde konulmazsa bu öğrenciler için üniversiteye gitmek söz konusu değil. (Habertürk)

Yorumlar

Gülşah Cangir Ulusan

26.05.2016
Ben meslek lisesi muhasebe mezunuyum bir kere memur sınavına girdim fakat başarılı olamadım çalıştığım için fırsatım hiç yok denecek kadar azdı 1987 doğumluyum ben de sınava girip memur olmak istiyorum sınavsız geçiş hakkım yok mi yada ne yapmalıyım bana yardımcı olabilirmisiz bu arada 1 buçuk aylık evliyim Teşekkürler simdiden

Üye OlÜye Girişi