78 gündür açlık grevinde, 15 kilo verdi

 

DHKP-C üyeliğinden hükümlü kalp, tansiyon, tiroit hastası Fadik Adıyaman cezaevi değişikliğinin kabul edilmemesi üzerine açlık grevine yatmıştı

19.04.2016
Yazı Boyutu:  
Fadik Adıyaman, bulunduğu Tekirdağ T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tek başına tutulduğu ve Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'ne sevk edilmesi talebinin yerine getirilmemesi nedeniyle başladığı açlık grevinin 78. gününde.

Kalp, tansiyon ve tiroit hastası olan Adıyaman, Tekirdağ’da tek kişilik hücrede tutuluyor.

İki çocuk annesi 50 yaşındaki Adıyaman’ın Devrimci Halk Kurtuluş Partisi Cephesi (DHKP-C) üyeliğinden yargılandığı davada, hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunuyor.

Sabancı suikastı zanlısı İsmail Akkol ile birlikte 2 Şubat’ta Söke otogarında gözaltına alınan Fadik Adıyaman 4 Şubat’ta İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesince tutuklanmıştı.

GARDİYANLAR YATAĞINA TAŞIYOR

Halkın Hukuk Bürosu, Adıyaman ile ilgili yaptığı açıklamada, açlık grevine başladığı günden bu yana 15 kilo verdiğini, 84 kilodan 69 kiloya indiğini ifade etti:

“Kendisi ile yaptığımız son görüşmede, tansiyon hastası olması nedeni ile tansiyonunun zaman zaman 20’ye çıktığını, tek başına tutulduğu hücrede gün içinde birkaç defa yere düşüp kendinden geçtiğini, gardiyanlar tarafından kaldırılıp yatağına götürüldüğünü söyledi.”

Açıklamada, Adıyaman’ın talebinin karşılanmasının mümkün olduğu ve yasal engel bulunmadığı belirtildi.

Bakırköy’den Tekirdağ’a götürüldü

Fadik Adıyaman tutuklandığı 4 Şubat’ta önce Bakırköy Kadın Cezaevine götürüldü. Burada bir gün tutulduktan sonra Tekirdağ T Tipi Hapishanesi’ne götürüldü.

Avukatlarının açıklamasında, benzer şekilde ceza alan veya tutuklananların Bakırköy’de tutulduğu ifade edildi.

İKİ KADIN AYNI HÜCREDE

Adıyaman, bulunduğu Tekirdağ Tipi Hapisanesi’nde tek başına, diğer tutuklu ve hükümlülerle herhangi bir biçimde iletişimine izin verilmeyecek şekilde tutuluyordu.

Hapishane idaresi, avukatlarıyla yaptığı görüşmede naklin “can güvenliği” gerekçesiyle gerçekleştiğini, Bakanlığın bu konuda kesin talimatı olduğunu söyledi.

Başvurular sonucunda 11 Nisan’da Bakırköy hapishanesinde hükümlü bulunan Elif Akkurt da Tekirdağ T tipi kapalı hapishanesine, Fadik Adıyaman’ın yanına sevk edilmişti.

Bununu üzerine Elif Akkurt da iki kadının hücrede tutulmasına karşılık süresiz açlık grevine başlamıştı.  (BİANET)

Üye OlÜye Girişi