'8 Mart resmi tatil ilan edilsin'

 

CHP'li ve HDP'lilerin yönetimde olduğu bazı belediyelerde toplu sözleşme hükmü gereği 8 Mart'da kadın çalışanlara bir günlük tatil hakkı tanınırken, KESK, 8 Mart'ın resmi tatil kabul edilmesi için Çalışma ve Aile Bakanlığına faks gönderdi.

6.03.2019
Yazı Boyutu:  
Her yıl 8 Martlarda dile getirilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün resmi tatil kabul edilmesi talebi, dün Kamu Emekçileri Sendikası (KESK) Kocaeli  ve Malatya Şubelerince düzenlenen  etkinliklerde  bir kez daha yinelendi. KESK'li kadınlar her iki ilde, PTT şubeleri önünde toplanarak, basın açıklaması gerçekleştirdikten sonra 8 Mart'ın resmi tatil edilmesi talebini içeren faksı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına  gvönderdiler.

33 ÜLKEDE RESMİ TATİL

KESK Kocaeli Şubeler Platformu adına konuşan Büro Emekçileri Sendikası Kocaeli Şube Sekreteri Yeliz Yılmaz Karstarlı, kadınların güvencesiz, esnek, düşük ücretle, kölece koşullarda kayıt dışı çalıştığını; her türlü şiddete, tacize, tecavüze maruz kaldığını dile getirerek şunları söyledi:

“Eşitsizliklere, ayrımcılığa ve sömürüye karşı mücadelenin simgesi olan 8 Mart, aralarında Çin, Rusya, İtalya, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan’ın da bulunduğu 33 ülkede 8 Mart ülkenin genel tatil günlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Mücadele ederek, bedeller ödeyerek elde ettiğimiz ve bugüne taşıdığımız direniş günü olan 8 Mart’ta bu haklı talebimizin karşılık bulmasını istiyoruz."

"YAŞAMIN YARISIYKEN YOK SAYILMAYI REDDEDİYORUZ"

Karstarlı, “KESK olarak, kadınların uğradıkları eşitsizlik, ayrımcılık ve sömürüye karşı seslerini daha fazla yükseltebilmeleri, taleplerini alanlarda dillendirebilmeleri önünündeki engellerin kaldırılması için 8 Mart’ın ülkemizde de tüm kadınlar için resmi tatil olarak ilan edilmesini talep ediyoruz, yaşamın yarısıyken yok sayılmayı reddediyoruz” dedi.

Basın açıklamasının ardından kadınlar hep birlikte 8 Mart'ın kadınlar için resmi tatil olmasını talep ettikleri dilekçeleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına faks çekti.MALATYA'DA DA AYNI TALEP DİLE GETİRİLDİ

Malatya KESK Şubesi de 8 Mart’ın resmi tatil olması talebiyle Merkez Postanesi önünde basın açıklaması düzenledi.

KESK adına açıklamayı okuyan Sakine Doğan, “KESK olarak kadınların uğradıkları eşitsizlik, ayrımcılık ve sömürüye karşı seslerini daha fazla yükseltebilmeleri, taleplerini alanlarda dillendirmeleri ve önlerindeki engellerin kaldırılması icin 8 Mart'ın ülkemizde de tüm kadınlar İçin resmi tatil olarak ilan edilmesini talep ediyoruz. Bu amaçla talebimizi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına sunuyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından kadınlar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına faks çekti. (Evrensel)

Üye OlÜye Girişi