8 Mart'ta 'Uluslararası Kadın grevi'ne ses ver!

 

“Silahımız dayanışmamızdır” diyen Arjantinli kadınların çağrısıyla tüm dünyaya yayılan Uluslararası Kadın Grevi (International Women’s Strike, için hazırlıklar yaklaşık bir aydır sürüyor. Greve ses verecek 30 ülke arasında Türkiye'de kadınlar İstanbul'da gece yürüyüşü yapacak

05.03.2017
Yazı Boyutu:  
Kadın örgütleri, 8 Mart’ta ‘Silahımız dayanışmamızdır’ sloganı ile dünya çapında bir kadın grevi örgütlüyor.


ABD'de Trump'a karşı mücadelenin başını 21 Ocak'ta yaptıkları eylemlerle çeken kadın aktivistler, tüm dünyada 8 Mart'ta kadın grevi gerçekleştirilmesi çağrısı yapmıştı.

8 Mart Uluslararası Kadın Grevi (International Women’s Strike, IWS) için 30 ülkede hazırlıklar son aşamaya geldi. Kadınlar bu çağrıya uyarak 8 Mart Çarşamba günü tüm alanları ve sokakları doldururken, işe gitmeyecek, evde bakım hizmetllerinde bulunmayacaklar.  Herkes bulunduğu yerin koşullarına göre elinden geleni yapacak.

Bugün İzmir ve İstanbul'da gerçekleştirilecek kadın mitingleri dışında uluslararası kadın grevini 'heyecan verici’ olarak nitelendiren Türkiye’deki kadınlar da greve ses verecek.

8 Mart’ta kadınların greve  çıkacağı ülkeler ise şöyle:

 Arjantin, Avustralya, Bolivya, Brezilya, Şili, Kosta Rika, Çek Cumhuriyeti, Ekvador, İngiltere, Fransa, Almanya, Guatemala, Honduras, İzlanda, Kuzey İrlanda, İrlanda Cumhuriyeti, İsrail, İtalya, Meksika, Nikaragua, Peru, Polonya, Rusya, Salvador, İskoçya, Güney Kore, İsveç, Togo, Türkiye, Uruguay ve ABD.


Nasıl bir grev?

Uluslararası çağrıda, kadınlar mizojiniden (kadın düşmanlığı)  ve seçilmiş liderlerin nefret söylemi kullanmak konusundaki ısrarından bıktıklarını anlatıyor.

Demokratik kurumların kamu güvenliği ve adaleti sağlamak görevini; medyanın ise güvenilir bilgi yayınlama görevini ihmal ettiğini belirten kadınlar, haklarına sahip çıkan kadınların ise tehdit ve hakaretlerle karşılaştığını ifade ediyor.

Her ülkedeki yerel koşullar dikkate alınarak eylem biçiminin belirlenebileceği söylenirken, önerilen eylemler şöyle:

* Genel grev; işyerinde ve evlerde üretim ve hizmetin gün boyunca durdurulması

* Kısmi grevler; 1 ya da 2 saatliğine iş bırakma

* İş bırakma koşullarının olmadığı durumlarda siyah ve mor semboller (giysi, kurdele vb.) taşıma yoluyla eylemlilik

* Reklamlarında ya da işçilerine karşı cinsiyetçilik yapan şirketlerin boykot edilmesi

* Seçtiğiniz yerel kadın düşmanı unsurların boykot edilmesi

* Seks grevi

* Alışveriş grevi

* Cadde ve yolların kapatılması

* Gösteriler, grev nöbetleri, yürüyüşler düzenlenmesi

* Cep telefonlarının oto-cevap konumuna alınması: “Ofiste değilim çünkü…”

* Katolik Kilisesi ile ilişik kesme eylemleriGrev fikri nasıl ortaya çıktı?

Kadın grevleri, tarih boyunca çeşitli ülkelerde ve çeşitli mücadelelerde başarıya ulaştı.

1975’te İzlandalı kadınların yüzde 90’ı greve çıkmış, evde ve işte tüm üretimi ve hizmetleri durdurmuştu. Polonyalı kadınlar, 3 Ekim 2016’da kürtajın kriminalize edilmesine karşı greve çıktı. Polonya’daki yasa tasarısı geri çekildi. 25 Ekim 2016’da İzlandalı kadınlar bir kere daha greve çıktı; ücret eşitsizliğine karşı 9 saatlik mesainin sona ermesini beklemeden 14.38’te iş bıraktı. 19 Ekim 2016’da da Arjantinli kadınlar, kadın cinayetlerine ve polisin Ulusal Kadın Kongresi’ne yönelik baskılarına karşı tüm ülkede bir saatlik grev gerçekleştirdi.

Benzer eylemler, birçok ülkede yapıldı. 2000’lerde Kenya’da, Togo’da ve Kolombiya’da kadınların gerçekleştirdikleri seks grevleri de başarıya ulaştı.Türkiye de greve ses veriyor

Türkiye'den kadınlar da bu uluslararası greve ses verecek. 8 mart akşamı istanbul Taksim'de kadınların "Feminist gece yürüyüşü" yapacaklar. Kadın hakları savunucuları “Tüm dünyada sağ iktidarların yükseldiği bir zamanda, kadınların bu kadar büyük bir karşı çıkışla bir şeyler yapacak olması heyecan verici” diyor.

Üye OlÜye Girişi