8 ülkeden genç kadın girişimciler Çeşme'de

 

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 8 ülkeden İzmir’in Çeşme ilçesinde gelen 28 genç girişimci kadın, ilçede bir haftalık eğitim kursuna katıldı.

24.02.2016
Yazı Boyutu:  
Türkiye’nin yanı sıra, Fransa, Slovenya, Yunanistan, Azerbaycan, Ukrayna, Arnavutluk ve Sırbistan’dan Çeşme ilçesinde gelen 28 genç girişimci kadın, gelecekteki kariyerleri açısından önemli olabilecek eğitim kursuna katıldı. Girişimcilik alanında bilgi edinen kadınlar, bir hafta boyunca seminerlere katıldı. Çeşme Kaymakamlığı, Çeşme Belediyesi, Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB)’nin destek olduğu projede 28 genç girişimci kadın, ayrıca çeşitli ziyaretlerde yaptı. Çeşme Halk Merkezi Müdürlüğü’nün açtığı kursları da ziyaret eden konuklar, el sanatları, çinicilik, resim, heykel ve ebru sanatını yakından tanıma fırsatı buldu.Projeyi hazırlayan Aslıhan Tarkan, Avrupa Birliği Bakanlığı’na bir proje yazdıklarını ifade ederek, "Active Young Women grubu olarak, Avrupa Birliği Bakanlığı’na bir proje yazdık. Projemizin kabul edilmesi üzerine, Genç Kadın Girişimciler adlı projemizi gerçekleştirmek üzere Çeşme’ye geldik. Türkiye Ulusal Ajansı’nın maddi katkılarıyla bu projemizi gerçekleştiriyoruz. Türkiye dahil 8 ülkeden gelen ve ağırlığı kadın olan girişimcilerle beraber, kadınların iş hayatına daha çok katılmaları ve kendilerini girişimcilik yönünden geliştirmeleri; ayrıca ülkeler arasında dostluk kurulması, sosyal yönden kadının geliştirilmesi gibi pek çok konuyu kapsayan bir eğitim programımız var. Çeşme’deki kadınların neler yaptıklarını görmek için ziyaretlerde bulunduk. Çeşmeli kadınların aktif olarak iş hayatında neler yaptıklarını yerinde gözlemledik. Bu projemizin devamını yine Çeşme’de yapmayı düşünüyoruz. Şimdilik 8 ülkeyiz, ileride neden daha fazla olmayalım?" diye konuştu.

KAYMAKAM ERYAKIRAN’DAN DESTEK

Projeye destek veren Çeşme Kaymakamı Mustafa Erkayıran, konuk kadın girişimcilere her zaman misafirleri olabileceklerini belirterek, "Sizlerle beraber olmak, hep birlikte çalışıp, güzel günlere doğru hep birlikte ilerlemek bizleri mutlu edecektir" dedi.
Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Osman Köfüncü de şu açıklamalarda bulundu:

"Odamız, sadece esnaf ve sanatkara yönelik değil, yerel halkın hayata dair bakış açısını geliştirmek, vizyon katabilmek adına, çeşitli konularda projelere destek vermektedir. Odamız, çeşitli hibe programlarından faydalanmak amacıyla çok çeşitli konularda projeler yapmakta veya yapılacak projelere ortak olunmaktadır. Son yıllarda gerek ekonomik, gerekse kültürel alanda yapılan hemen her projenin ülkemize sağladığı fayda, toplumumuzda sivil toplum kuruluşlarının önemini bir kez daha gözler önüne sermektedir. Çeşme’ye ve Çeşmelilere hizmet etmeyi şiar edinen tüm sivil toplum kuruluşları gibi Çeşme Esnaf ve Sanatkarlar Odası olarak her daim, başta üyeleri olmak üzere tüm halkımızın ve bütün kamu kurumlarımızın hizmetinde olarak nice projelere imza atacaktır." (İha/ Milliyet)


Üye OlÜye Girişi