82 kadın işçinin grevi sürüyor

 

Hamileliklerinin sıraya konulmasına, tuvalete az gidene 15 Euro ikramiye ödenmesine isyan ettiler

02.04.2007
Yazı Boyutu:  
ANTALYA Serbest Bölgesi'nde 2000 yılından beri diyaliz makinelerine kan seti üreten Alman ve İtalyan ortaklı Novamed fabrikasında bant işçisi kadınlar, sonunda baskılardan yıldılar ve greve çıktılar. İşlerini kaybetmemek için uzunca bir süre zor çalışma koşullarına dayandıklarını Novamed işçileri, Mart 2005'te Petrol İş Sendikası'nda örgütlenmeleriyle işverenin daha çalışma koşullarını ağırlaştırması üzerine grevi son çare olarak seçtiler.

Bu arada Novamed işçileriyle işvereni uzlaştırmak ve grevi sonlandırmak için 11 Nisan'da uluslararası kuruluşun tepe yöneticileri ile Petrol İş Sendikası'nın üyesi olduğu ıFPW (ınternational Federation of Petroleum Workers) Uluslararası Petrol İşçileri Federasyonu yöneticlieri ile biraraya gelecekler.

26 Eylül 2006'dan beri grevdeki kadınların anlattıklarına göre, Novamed'de tutulan bir çizelgede "kimin ne kadar süre tuvalete gittiği" ay içinde yazılıp, tespit ediliyor. Maaş gününde ise kim daha az tuvalete gitmişse ona 15 Euro ikramiye veriliyor. Sonunda "Onlar bize bunu yapmaya utanmıyorsa, biz de yazmaktan utanmayalım" diyen sendikalı kadınlar, çizelgeye "4 dakika tuvalete gittim, pet değiştirdim ya da sistit oldum, sık sık tuvalete gitmek zorundayım" gibi şeyler yazdıklarını, sendikasız işçilerin ise çizelgeye bir şey yazmalarının zorunlu tutulmadığını belirtiyorlar.

Ayrıca "hamile kalmanın" da sıraya konduğu işyerinde, hamilelik sırası gelen kadın 2 ay içinde hamile kalamazsa hakkı geçiyor ve listenin sonuna atılıyor. "Sıralı hamilelikte" ilk kadın Nazlı Kaplan, işe girdiğinde bir aylık hamile olduğunu öğrendiğini ancak atılma korkusuyla söyleyemediği için ağır işleri yapmak, kimyasal dahi solumak zorunda kaldığını anlatıyor. Bu soruna kendince bir çözüm bulan Nursel Aslantaş ise evlenmeden önce nişanlısıyla anlaştığını, evlenince çocuk yapma kararını almalarıyla birlikte sıraya girdiğini ve sıranın kendisine geldiğinde yeni evli olduğu için hemen hamile kaldığını söylüyor.


Üye OlÜye Girişi