82 yaşındaki Cumhurbaşkanı'ndan, Çalışma Bakanı'na meydan dayağı

 

Gine'nin demokratik olarak seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Alpha Conde, çalışmalarından memnun olmadığı Çalışma Bakanı’nı sokak ortasında tekme tokat dövdü. Conde, 18 Ekim'de yapılacak başkanlık seçiminde üçüncü kez aday olduğunu açıkladı

16.09.2020
Yazı Boyutu:  
Afrika ülkesi Gine’de, 82 yaşındaki Başkan Alpha Conde, yönetimdeki zaafiyet nedeniyle Çalışma Bakanı’nı sokak ortasında tekme tokat dövdü. Bakanın dayak yediği görüntüler kameralarca anbean kaydedilirken görüntüler sosyal medyada gündem oldu. Bakana defalarca yumruk atan Başkanın siniri yatışmazken, bakanın ise yumruklardan kaçmaya çalıştığı gözlendi.


Conde, geçtiğimiz aylarda  AKP Lideri ve Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyaret etmişti

82 yaşındaki Conde üçüncü dönemini arıyor

Öteyandan Gine başkanı, Alpha Conde, Cumhurbaşkanlığı adaylığında gençlere ve kadınlara temsilci olacağını ifade etti. Kadın olmadan Gine'de hiçbir şey yapamayız. Conde kadın siyasi aktivistlerle yaptığı bir konferansta, gençlere ve kadınlara aday olacağım ”dedi.

iktidar partisi Conde'nin cumhurbaşkanı adayı olacağını resmen doğruladı. Parti, Ağustos ayı başlarında ülkenin başkentinde düzenlenen bir delege kongresi sırasında Conde'yi aday göstermeyi teklif etmişti. 82 yaşındaki  Conde'nin Devlet Başkanı olarak üçüncü dönemini aradığı seçimler 18 Ekim'de yapılacak.

Conde'nin destekçileri, başkanlarının gündemlerini gerçekleştirmek için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu söyleyerek kararı memnuniyetle karşıladılar. Başkanın adaylığı, analistlerin eleştirilerine ve muhalifleri arasında protesto çağrısına yol açtı.

Mart ayında Başkan Conde , başka bir dönem için rekabet etmesine izin veren bir referandum geçirdi.

Anayasa değişikliği, cumhurbaşkanlığı görev süresinin ilk beş yıldan altı yıla uzatılmasına izin verdi. Conde, yıllardır bir başkanın ofise aday olma sayısı için belirlenmiş bir sınıra karşı çıktı. Bunun çok haksız olduğunu söyledi.

Tartışmalı anket, muhalefetin oylamayı durdurma amaçlı protestolar düzenlediğini gördü, hatta sandıkları boykot ettiler ama planlandığı gibi devam etti. Bu süre zarfında yapılan kitlesel protestolarda 30 kişinin hayatına mal olduğu iddia ediliyor.

Conde'nin 18 Ekim'deki rakibi bir müzisyen

Gine'nin reggae müzisyeni Elie Kamano, seçimlerde Conde'a meydan okumaya hazırlanan politikacı oldu. Yerel bir reggae müzisyeni Elie Kamano,ülkenin yaklaşan seçimlerinde cumhurbaşkanlığına aday olmak istediğini belirtti. 

Elie Kamano, ülkenin değişimi benimseme zamanının geldiğini, ülkedeki liderlerin yol açtığı yanlışları ve yolsuzlukları düzeltmeyi planladığını söyledi. Müzisyen  Kamano Gine Dayanışma ve Demokrasi Partisi (GPSD) adlı partisinde yarışacak.

Gine'nin demokratik olarak seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı 

 Conde, ülkenin demokratik olarak seçilmiş ilk cumhurbaşkanıdır. 2010 yılında ilk dönemini devraldı ve 2015 yılında yeniden seçildi.

Önceki rejimin gazabıyla yüzleşen seçilmesi, karşı karşıya kaldığından beri bir kilometre taşı olarak kabul edildi, ancak analistler, ülke için çok fazla şey yapmadığını iddia ediyorlar. (Kazete/ Ajanslar)

Üye OlÜye Girişi