85 kişinin öldüğü Yunanistan'daki yangının kasıtlı çıkarıldığı iddia edildi

 

Yunanistan'ın başkenti Atina'nın çevresinde günlerce etkili olan ve 85 kişinin ölümüne yol açan orman yangınına yanan elektrik kablosunun yol açtığı belirtilirken, Hükümet kanadı yangının kasıtlı çıkarıldığını iddia ediyor

26.07.2018
Yazı Boyutu:  
Pazartesi günü birçok noktadan yükselen alevlerin önüne geçilememiş ve Yunanistan tarihinin en ağır facialarından biri yaşanmıştı.

Sahil kasabası Mati haritadan silinirken, bölgeden gelen görüntüler facianın büyüklüğünü gözler önüne sermişti.

HÜKÜMET TAZMİNAT ÖDEYECEK

Atina yönetimi, yangında yakın akrabalarını kaybedenlere 10 bin euro, yıkılan evlerin sahiplerine ise 5 bin euro tazminat ödeyecek.

Ülkede üç gün yas ilan edilmiş durumda. Hayatını kaybedenlerin 23'ü çocuk. Kurbanlar arasında İrlandalı, Polonyalı ve Belçikalı turistler de var.

KİLİTLİ EVLERE HENÜZ GİRİLMEDİ, ÖLÜ SAYISI ARTABİLİR

Kathimerini'deki habere göre, itfaiye sözcüsü Stavroula Malliri, kayıpların arandığını, ancak ekiplerin henüz yanan bölgedeki kilitli evlere girmediğini söyledi.

300 itfaiyeci ve gönüllüler, aralarında 9 yaşındaki ikiz kız kardeşin de bulunduğu onlarca kayıp insanı arama çalışmalarına katılıyor.i

Stavroula Malliri, "Kayıp yakınlarının çektiği ızdırabı anlıyoruz. Bilmenizi isterim ki onları bulana kadar her yerde aramaları sürdüreceğiz" dedi.BAKAN: KAÇAK YAPILAŞMA FACİAYI DAHA DA AĞIRLAŞTIRDI

Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, BBC International'a yaptığı açıklamada bölgedeki kaçak yapılaşmanın faciayı daha da ağırlaştırdığını söyledi.

Kammenos, ormanlık alanda yapılaşmanın 'suç' olduğunu ve bu yapıların kaçış yollarını tıkadığını öne sürdü.

Felaket bölgesini ziyarete giden Kammenos, kızgın bölge sakinlerinin tepkisiyle karşılaştı.

OHAL İLAN EDİLMİŞTİ

Facia nedeniyle başkent Atina'nın da içinde bulunduğu Attika bölgesinin bazı kesimlerinde olağanüstü hal ilan edildiği açıklanmıştı. 


Üye OlÜye Girişi