9 günlük Bayramda, CHP'den 'hemşeri seçmen' takibi

 

YSK’nın iptal kararının ardından 23 Haziran’da yeniden yapılacak İstanbul seçimleri için kampanya başlatan CHP 9 günlük bayram tatili için de özel programlar oluşturdu.

25.05.2019
Yazı Boyutu:  
“Seçmen nereye biz oraya” diyen CHP’liler Sivas, Tokat, Trabzon gibi İstanbul’da nüfus yoğunluğu fazla olan illere gidecek. 20 kadar milletvekili de gruplar halinde cezaevlerindeki siyasi tutuklular, gazeteciler ve akademisyenleri ziyaret edecek. 

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın  özel haberine göre, YSK’nın iptal kararının ardından 23 Haziran’da yeniden yapılacak İstanbul seçimi için sahaya inen CHP’de 9 günlük bayram süreci ve sonrası için de planlamalar yapıldı. Büyük mitinglerden çok birebir temasla yüzyüze iletişim üzerine kurulan “Sessiz kampanya” yapılacak. 9 günlük bayram tatili sürecinde boşalacak İstanbul’da “Seçmen nereye biz oraya” diyen CHP yöneticisi ve milletvekilleri de Sivas, Tokat, Trabzon gibi İstanbul’da nüfus yoğunluğu yüksek illere gidecek.

39 İLÇEDE ÜÇLÜ KOORDİNASYON

Seçimlerin iptalinin ardından 22 Mayıs’ta ikinci seçim kampanyasını başlatan Ekrem İmamoğlu’nun çalışması için CHP yönetimi 115 milletvekili, PM üyeleri ve belediye başkanlarını görevlendirdi. 39 ilçeye 39 milletvekili görevlendirilirken diğer milletvekili ve yöneticiler ise ilçelerin taleplerine göre görevlendirilmek üzere “İstanbul havuzu”na alındı. Edinilen bilgiye göre 39 ilçede 3 kişilik çalışma grupları oluşturuldu. Her ilçedeki çalışma grubunda 1 koordinatör milletvekili, o ilçenin belediye başkanı veya belediye başkan adayı ile ilçe başkanı yer alıyor. Bu üçlü çalışma grubu her gün toplanarak günün ilçe genelinde planlamasını yapıyor. Planlamalar kapsamında İstanbul havuzundan ihtiyaç duyulan milletvekili, belediye başkanı ya da parti yöneticisi ilçeye davet ediliyor.

SESSİZ KAMPANYA 

CHP’nin İstanbul kampanyası kapsamında ilçelerde büyük miting planlaması yapılmadı. Ancak AK Parti’nin bu yönde bir adım atması durumunda mitinglerin yapılabileceği bunun dışında birebir temasın, yüzyüze iletişimin yer aldığı bir kampanya kurgulandı. “Sessiz kampanya” olarak nitelendirilen kampanya kapsamında sahaya çıkan partililer “Her şey güzel olacak” diyenlerle vakit kaybetmeyecek.  Hedef daha çok AK Partili, MHP’li, HDP’li seçmen olacak. Bu seçmenlere de propaganda yapılmayacak, “YSK kararında bir haksızlık yok mu?”, “Hırsızlık varsa gerekçeli kararda neden yok”, “Sandık kurulu başkanlarıyla ilgili usulsüzlük varsa ilçe seçimleri neden iptal edilmedi?” gibi sorular sorulacak, yanıtlar alınmaya çalışılacak. Tüm bu çalışmalar düzenli olarak da ilçe ve il koordinasyon merkezlerine rapor olarak sunulacak. Bu raporlar doğrultusunda da yeni çalışma planları çıkarılacak. Resmi programlar dışında yapılan bu çalışma ve etkinliklerden sosyal medya hesapları aracılığıyla kesinlikle paylaşım yapılmayacak.

SEÇMEN NEREYE, CHP’LİLER ORAYA

Seçim kampanyası kapsamında 2 Haziran’da başlayacak 9 günlük bayram tatili için de özel program yapıldı. “Seçmen nereye biz oraya” sloganıyla yapılan planlamaya göre CHP’liler bayramı memleketlerinde geçirecek İstanbulluların peşinden gidecek. Başta o ilin milletvekili olmak üzere görevlendirilen başka milletvekilleri ve belirlenen bazı parti yöneticileri İstanbul’da nüfusu çok yüksek olan Sivas, Tokat, Kastamonu, Giresun, Trabzon gibi illere giderek bayramı bu kentlerde geçirecek. İstanbul’da bayram sürecinde Adalar, Silivri, Çatalca ve Şile’de de tatil ve piknik gibi yoğunluklar olacağı hesap edilerek bu ilçelere de görevlendirmeler yapıldı. İstanbul’da bulunan milletvekillerinin bayram sürecini daha çok bu ilçelerde geçirmesi bekleniyor. Edinilen bilgiye göre bayram sürecinde Bodrum, Kuşadası gibi tatil beldelerine de gidiş düşünüldü, ancak buralarda tatil yapanların büyük oranda İmamoğlu’na oy verecekleri düşünülerek bundan vazgeçildi.
 
BAYRAMDA CEZAEVLERİNE HEYET

9 kişilik bayram sürecinde cezaevinde yatan siyasetçiler, akademisyenler, gazeteciler de unutulmayacak. Cezaevi ziyaretleri için yaklaşık 20 kişiden oluşan bir milletvekili grubu belirlendi. Bu milletvekilleri 3-4 kişilik gruplar halinde Türkiye’nin dört bir tarafındaki cezaevlerini ziyaret edecek. Cumhuriyet davasından yatan gazeteciler, Osman Kavala gibi iş insanları ziyaret edilecek. Bazı adli mahkumlara da yapılacak ziyaretler için Adalet Bakanlığı ile yazışmaların yapıldığı öğrenildi. Ziyaretler kapsamında Edirne Cezaevine gidildiğinde HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da ziyaret edilebileceği öğrenildi.

EKREM İMAMOĞLU’NA OY VERDİM PİŞMANIM DİYEN YOK!

İstanbul’daki seçim kampanyası ile ilgili bilgi veren bir parti yöneticisi, “Çok iyi bir hava var. Bugüne kadar “Ekrem İmamoğlu’na oy verdim ama pişmanım, bu kez vermeyeceğim” diyen tek bir kişi ile karşılaşmadık. Ama “Binali Yıldırım’a verdim, bu kez vermeyeceğim” diyen insanlar var. Çok sayıda seçmen yapılan haksızlığı görüyor. Bunun yanı sıra vatandaş seçimden de bıkmış durumda. Daha iyi bir sonuçla kazanacağız.” dedi. (GazeteDuvar)

Üye OlÜye Girişi