9 kadının başarı öyküsü 'Yapabilirsin' belgeselinde buluştu

 

Gazeteci- Yazar Tuluhan Tekelioğlu'nun Türkiye’nin dört bir yanından dokuz kadının başarı öyküsünü konu alan 'Yapabilirsin' adlı belgesel gösterime girdi

13.03.2017
Yazı Boyutu:  
Gazeteci-yazar Tuluhan Tekelioğlu’nun “Yapabilirsin” adlı belgeseli, izleyiciyle buluştu. Türkiye’nin dört bir yanından dokuz kadının başarı öyküsünü konu alan belgesel, umudun ve iyimserliğin gücünü gözler önüne seriyor. Tuluhan Tekelioğlu’nun hayatını ve çevresini değiştiren 9 güçlü kadının hikayesini anlattığı belgesel film ‘Yapabilirsin’in galası geçtiğimiz günlerde Kanyon AVM’de düzenlendi. SUTEKS Group'un ve Yönetim Kurulu Başkanı Nur Ger'in de desteğiyle düzenlenen galaya yoğun ilgi olduğu ve birçok ünlü ismin katıldığı gözlendi.


Tekelioğlu’nun bundan altı yıl önce çektiği ilk belgesel çalışması olan “40’ında 40 Kadın”, kırk yaşındaki kadınların hikâyelerinden kesitleri izleyiciyle buluşturmuştu. 

Tekelioğlu, ilk bakışta bambaşka hayatlar yaşayan ama sanılanın aksine ortak noktaları olan kadınları konu alan “40’ında 40 Kadın” adlı belgeselini, şu sözlerle anlatıyor:

“Bir kadının 40 yaşına kadar etrafındaki insanlar için sonsuz fedakarlığı oluyor. Kendisini kocasına ve çocuklarına adıyor. Ama bir gün, çocuk büyüyüp evden gittiğinde, kocası da başka uğraşlara daldığında o kadın yapayalnız kalıyor. Büyük bir boşluk… İşte bu belgesel, tam da, o boşluktan çıkma cesareti gösteren kadınları konu alıyordu. Ben belgesel süresince, kadınların farkındalıklarının ne kadar yüksek olduğunu gördüm. O zamandan bu yana da, kadının ne kadar güçlü olduğunu biliyorum.” 

“40’ında 40 Kadın” belgeselinden sonra “Yeni Hayat”, “Üvey Evlat”ın da aralarında bulunduğu çalışmalara imza atan Tekelioğlu, son belgeseli “Yapabilirsin”de, Türkiye’nin dört bir yanından dokuz kadının başarı öyküsünü izleyiciyle buluşturuyor. Tekelioğlu, “Yapabilirsin”i şu sözlerle anlatıyor:

“Bu bir kadın belgeseli değil. Kadınların, topluma “yapabilirsiniz” dediği, o cesareti aşıladığı bir umut film. Bugünlerde son derece acı zamanlardan geçiyoruz. Çok incitildik toplum olarak. Ne yazık ki çocuklar bile gelecekleriyle ilgili kaygı taşıyor. Ben de, bu duruma karşı, bir şeyler yapmam gerektiğini hissettim. Ve bu ülkeye umudun kadınlar tarafından aşılanacağına inandığım için bu filmi çektim. Türkiye’de, benim belgesele taşıdığım kadınlar gibi binlerce, on binlerce kadın var. Yeter ki kendilerine inansınlar.”

“Yapabilirsin”de, Türkiye’nin ilk kadın F-16 pilotu Berna Şen, ailesi erkek doğana kadar 9 çocuk dünyaya getirmiş olan avukat Altın Mimir, doktor, tıp etiği uzmanı, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun kurucusu Gülsüm Kav, 4 bileziğini satarak kızların geleceği için yola çıkan Kars’ın ilk kadın girişimcisi Nuran Eryılmaz, karakterini, yaşadığı köye benimseten, 27 yaşında üniversiteye giren duvar ressamı Nuran Erden, Türkiye’de erkek sporu olarak bilinen halterde iki kere üst üste dünya rekoru kırdan, kilosunun yaklaşık üç katını kaldırabilen halterci Nazmiye Muslu Muratlı, oğlunun hastalığı nedeniyle arı sütüne ihtiyaç duyan, o sırada Türkiye’de üretilmeyen arı sütünün üretilmesini sağlayan gıda mühendisi Aslı Elif Tanuğur, çocuklarda iz bırakacak bir şeyler yapmak için yola çıkan, bunun için bardak kullanarak gerçekleştirdiği performans YouTube’da 550 bin kez izlenen müzik öğretmeni Ece Apaydın, kadına karşı şiddeti anlattığı ‘Yün Bebek’ filmiyle New York Avrasya Film Festivali’nde ‘En İyi Kadın Sanatçı’ ödülünü alan oyun yazarı ve yönetmen Ümmiye Koçak’ın hikayeleri yer alıyor. 

Belgeseldeki kadınların yalnızca kendi içlerinde bir değişim yaratmakla kalmamış, çevrelerini de değiştirmiş olduklarına dikkat çeken Tekelioğlu, “bu kadınların cesaretinin bulaşıcı olduğunu düşünüyorum. Bu filmde erkeklerin yaptığı zor işleri başarabilen kadınları göstermek istedim. Zira içindeki güce inandığın anda önünde hiçbir bir engel kalmıyor. Ben Türkiye’yi kadınların özgürleştireceğine inanıyorum” diyor. 

“Yapabilirsin” belgeselinin yakın zamanda kitaplaşacağını da belirten Tekelioğlu, belgeselin ilk gösterimini yaptığı Hatay’da çok güzel tepkiler aldığını belirterek, “Umudu Hatay’dan yaymak istedim, o nedenle oradan başladık. Ve Hatay’da çoğunluğu kadın olan izleyicilerin, filmde ağladığına tanık oldum. Ama mutlulukla ağladılar. Birçoğu filmden sonra bana yeni karalar verdiklerini ve bu kararları uygulayacaklarını söylediler. Üniversitelerde öğrencilere ve belediyeler desteğiyle her kentte gösterim yapmayı arzu ederim” ifadelerini kullanıyor. 

Tekelioğlu, günümüzde belgeselciliğin en zor yanının projeye destek olacak sponsorlar olduğuna dikkat çekerek, bugüne kadar destek olan herkese teşekkür ediyor.

Belgeselde hikayeleri anlatılan ‘Yapabilirsin’ kadınları:

Nuran Özyılmaz (Kars) - Girişimci
Ev hanımıyken altın bileziklerini satarak girişimciliğe başlayan ve kaz yemeğini turizme kazandıran Nuran Özyılmaz’ın, Kaz Yetiştiriciliği ile ilgili Sürdürülebilir Kars Kazı Projesi Birleşmiş Milletler tarafından destekleniyor.

Berna Şen Özmen (İstanbul) - Türkiye’nin ilk F16 pilotu
Ailesinin tüm itirazlarına rağmen endüstri mühendisliği bölümünde okurken silahlı kuvvetlere giren Berna Şen Özmen, Türkiye’nin ilk F16 pilotu oldu. 20 yıl boyunca Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet veren Özmen, bugün sivil havacılıkta yolcuları taşıyor. 

Nazmiye Muslu Murat (Hatay) - Halterci
2016 Paralimpik olimpiyatlarında dünya rekoru kırarak Halter şampiyonu olan Nazmiye Muslu Murat, annesinin ısrarıyla haltere başladı. Halter sporu, doğuştan kalça çıkıklığı olan Murat’ın zamanla en büyük tutkusu haline geldi.


Ümmiye Koçak (Mersin-Arslanköy) - Çiftçi, tiyatro yazarı ve yönetmeni
İlkokul mezunu Ümmiye Koçak, 2001 yılında köy kadınlarının yaşadıklarını tüm dünyaya göstermek için Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu’nu kurdu. Tarlada çalışarak biriktirdiği para ile kadına karşı şiddet sorununu anlatan “Yün bebek” filmini yazdı ve yönetti. Bu filmle New York Avrasya Film Festivali’nde “Sinemada en iyi Avrasyalı Kadın Sanatçı” ödülünü aldı.

Altın Mimir (İstanbul-Tunceli) - Avukat
Çocukluğu Tunceli Ovacık’ta geçen Altın Mimir, annesini erkek çocuk doğuruncaya kadar hayatını gebe olarak yatakta geçiren bir kadın olarak hatırlıyor. Hemşirelik okurken İstanbul Hukuk Fakültesi’ni kazanan Mimir, bugün Türkiye’nin en çok tanınan avukatları arasında yer alıyor.

 Gülsüm Kav (İstanbul) - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu kurucusu
2010 yılında “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu”nu kuran Gülsüm Kav, 100’ün üzerinde dava takibi yapıyor. Kurduğu Platform 40 kentte örgütlenmiş ve 100 bin kişiyi aşmış durumda.

Ece Apaydın (Adıyaman) - Müzik öğretmeni
Adıyaman Fevzi Çakmak Ortaokulu’ndaki 428 öğrenciyle birlikte özel bir çalışma yapan müzik öğretmeni Ece Apaydın, engelli öğrencilerin de içinde bulunduğu 400 kişilik bir orkestra kurdu. Apaydın, bu özel çalışmayla seslerini dünyaya duyurmayı ve okula enstrüman temin etmeyi amaçlıyor.

Nuran Erden (İzmir Çeşme Germiyan Köyü) - Çiftçi ve grafiti sanatçısı
Zeytin toplayarak geçimini sağlayan 54 yaşındaki Nuran Erden, köy evlerinin dış cephelerine graffiti yapıyor. Erden’in ünü diğer köylere de yayılmış durumda.

Aslı Elif Tanuğur (İstanbul) - Propolis Üreticisi
Oğlunun rahatsızlığına çözüm bulmak amacıyla Türkiye’de üretimi olmayan propolisi kendi temin eden Aslı Elif Tanuğur, Türkiye’nin ilk yerli propolisini bir dünya markası haline getirmek için SBS Bilimsel BioÇözümler’i kurdu.
Üye OlÜye Girişi