AB Bakanlığı'na 'Akil bir Kadın'

 

HDP'li iki bakanın istifasının ardından AB Bakanlığı'na Erdoğan'ın Akil insanlar heyeti içinde yer alan Prof.Dr. Berildedeoğlu, Kalkınma Bakanlıı'na da Cüneyd Düzyon getirildi

22.09.2015
Yazı Boyutu:  
HDP’li Bakanlar Ali Haydar Konca ve Müslüm Doğan’ın istifası sonrası AB Bakanlığına Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Kalkınma Bakanlığı’na Cüneyd Düzyol atandı. 

Seçim Hükümeti'nde ikincci kadın bakan olan yeni AB Bakan Beril Dedeoğlu, Çumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın, başbakanlığı döneminde oluşkturduğu Akil insanlar grubunda yer alıyordu.

7 Haziran seçimleri sonrası seçimlerin 1 Kasım’da tekrarlanmasının kararlaştırılması sonrası kurulan geçici seçim hükümetinden istifa eden Halkların Demokratik Partisi’nden iki bakan yerine atanan bakanlar belli oldu.

Başbakanlığın internet sayfasından yapılan yazılı açıklamaya göre Avrupa Birliği Bakanlığı’na Ali Haydar Konca’nın yerine Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, Kalkınma Bakanlığı’na ise Müslüm Doğan’ın yerine Cüneyd Düzyol getirildi.

Beril Dedeoğlu kimdir?

1961’de Ankara’da doğdu. Galatasaray Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı yaptı.

Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. 1995’ten bu yana Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde görev yapıyor.

1999’da doçent, 2005’te profesör oldu.

6 Şubat 2012’de dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından dört yıl için YÖK  üyeliğine atanmıştır.

Dedeoğlu, çözüm sürecinin bir parçası olarak oluşturulan "akil insanlar" arasında yer alarak İç Anadolu bölgesinde çalıştı.

Cüneyd Düzyol kimdir?

1964’te İzmir'de doğdu. 1988’de Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Kısa bir süre özel sektörde tasarım mühendisi olarak çalıştıktan sonra Devlet Planlama Teşkilatı’nda (DPT) göreve başladı.

1992’de İngiltere'de University of East Anglia'da Kalkınma Ekonomi­si üzerine diploma çalışmasını tamamladıktan sonra 1993’te Planlama Uzmanlığına atandı. 1995-1996 döneminde ABD'de University of Illinois at Urbana-Champaign'de ekonomi dalında yüksek lisans yaptı.

1996 yılı başından itibaren İktisadi Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü, Proje, Yatırımları Değerlendirme ve Analiz Dairesi Başkanlığında uzman eğitmen olarak görevine devam etti. 1999’da aynı daireye başkan olarak atandı ve bu görevini 2002 yılı sonuna kadar sürdürdü. 2003-2009 arasında İktisadi Sektörler ve Koordinasyon Genel Müdürlüğü yaptı. 2009 Eylül’de Müsteşar Yardımcılığına atandı. 2014 Ekim’de Müsteşar Vekilliği görevini yürüttü. 2 Aralık 2014’te Müsteşar oldu. 


Üye OlÜye Girişi